Raport Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Raport sporządzony został przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jako służbę specjalną odpowiedzialną za bezpieczeństwo państwa w aspekcie zagrożenia korupcją na mocy Ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.
Na wstępie określa on zjawisko korupcji mianem głównego zagrożenia dla swobodnej działalności gospodarczej i rządów prawa, od którego Polska także nie jest wolna. Zwrócona została uwaga na rozmiary zagrożenia zarówno w odbiorze społecznym na tle krajowych badań, jak i w świetle zagranicznych obserwatorów, tj. Transparency International. Od czasu zmiany ustroju w tej kwestii zmieniło się niewiele ze względu na liczne uwarunkowania i przyczyny zachowań korupcyjnych, które raport identyfikuje i wylicza. Analizie poddane zostają także sfery aktywności publicznej szczególnie narażone na to zagrożenie.
Dalej dokument przechodzi do prawnego aspektu zwalczania korupcji w Polsce. Za Kodeksem Karnym przytacza artykuły penalizujące to zjawisko, omawiając zarazem kluczowe jego zapisy.
Praktyczna działalność antykorupcyjna także znalazła swoje miejsce w raporcie. Ukazane są pierwsze rządowe inicjatywy i strategie walki z korupcją. Poruszono także kwestię rozproszenia kompetencji i odpowiedzialności za walkę z tym typem przestępczości pośród wielu instytucji. W tym kontekście mowa jest także o zakresie zainteresowania ABW, jako służby specjalnej tą kwestią oraz główne inicjatywy i kierunki działania.
Na koniec raport poświęca miejsce obserwowanym tendencjom wśród ujawnionych przypadków przestępstw oraz podkreśleniu wagi działań profilaktycznych, zwłaszcza uregulowaniu prawnemu działalności lobbingowej oraz niezbędności współdziałania społeczeństwa.