Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Przemyt luksusowych samochodów - 3,5 mln euro strat na cle importowym

W związku ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Europejską (EPPO) w Hamburgu i Celnego Biura Śledczego w Hanowerze, cztery osoby są podejrzane o utworzenie grupy przestępczej.

Od 2018 roku do września 2021 roku działająca na skalę międzynarodową grupa przestępcza w Niemczech, Estonii i Holandii sprowadziła z państw spoza Unii Europejskiej (w szczególności z Rosji i w Azji) przez Litwę i Holandię ponad 40 pojazdów mechanicznych o łącznej wartości około 14,8 mln euro, nie uiszczając należności celnych (cła i podatku importowego). Grupa wprowadziła w błąd organy celne na Litwie i w Holandii, co do rzeczywistej wartości przewożonych pojazdów, deklarując uszkodzenia spowodowane przez wodę lub powódź albo usterki techniczne. Późniejsze kontrole tych pojazdów wykazały, że nie były one w żaden sposób wadliwe ani uszkodzone.  Pojazdy te były następnie sprzedawane przez oskarżonych z zyskiem, za pośrednictwem ich salonów samochodowych.

EPPO zajęła kilka przemyconych luksusowych samochodów o łącznej wartości prawie 1 mln euro. Na podstawie uzyskanych materiałów dowodowych 32 sprawy skierowano do sądu.

 

Więcej informacji na temat sprawy znajduje się na stronie internetowej Prokuratury Europejskiej.

  • EPPO gg
do góry