Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim

Europarlamentarzyści dopuścili się czynów korupcyjnych, związanych z kupowaniem wpływów przez Katar, przekazywaniem i przyjmowaniem wysokich kwot pieniędzy i drogich prezentów. Wśród aresztowanych jest Greczynka Eva Kaili, usunięta ze stanowiska wiceprzewodniczącej Europarlamentu. Wobec dwóch deputowanych została wszczęta pilna procedura uchylenia immunitetu.

Tak zwany skandal korupcyjny "Qatargate" - zgodnie z którym rządy Kataru i Maroka miały dokonywać płatności na rzecz różnych urzędników europejskich w zamian za ich poparcie dla polityki prokatarskiej i pro-marokańskiej - doprowadził już do postawienia przez władze belgijskie zarzutów czterem osobom, w tym obecnej posłance do Parlamentu Europejskiego z Grecji Evie Kaili, usuniętej ze stanowiska wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, i byłemu posłowi do Parlamentu Europejskiego z Włoch Antonio Panzeriemu (oboje S&D).

Doprowadziło to również do uchylenia przez Parlament Europejski immunitetu parlamentarnego dwóm urzędującym posłom do Parlamentu Europejskiego, jak również do belgijskiej posłanki do Parlamentu Europejskiego Marii Areny (S&D) z funkcji przewodniczącej Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego (DROI).

Katar ostrzega, że w czasie uniezależniania się od Rosji, wszczęcie postępowania może mieć znaczący wpływ na stosunki gospodarcze pomiędzy Europą, a Katarem, który staje się kluczowym dostawcą energii do Europy.

W wyniku przeszukania rezydencji podejrzanych aktualnych i byłych europarlamentarzystów, policja belgijska zabezpieczyła 1 600 000,00 $ w gotówce, z czego 158 000,00 $ znaleziono w domu wiceprzewodniczącej Evy Kaili.

 

Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych portalu TIME oraz Voanews.

  • 470 © eskaylim Photogenica
do góry