Fundacja im. Stefana Batorego
Opublikowano 9.12.2008
oprac. Wydział Informacji Antykorupcyjnej DP CBA
Fundacja im. Stefana Batorego jest niezależną, niedochodową organizacją pozarządową o statusie organizacji pożytku publicznego, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym. Założycielem Fundacji jest George Soros, amerykański finansista i filantrop, który zainicjował powstanie całej sieci fundacji, działających obecnie w 31 krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej, w Republice Południowej Afryki, Gwatemali, na Haiti oraz w Stanach Zjednoczonych. Środki finansowe na działalność Fundacji pochodzą z Open Society Institute, założonego i sponsorowanego przez George'a Sorosa, a także z innych, zagranicznych i polskich, źródeł.
Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju demokratycznego, otwartego społeczeństwa. Do priorytetowych zadań Fundacji należy:
- wzmacnianie roli i aktywności społeczeństwa obywatelskiego
- propagowanie swobód obywatelskich i zasad państwa prawa
- rozwijanie współpracy i solidarności międzynarodowej.
W swojej działalności Fundacja:
- jest niezależna od instytucji państwowych i politycznych;
- nie wyręcza państwa i samorządów w wykonywaniu ich podstawowych obowiązków;
- odpowiada na istniejące potrzeby oraz inicjuje takie przedsięwzięcia i idee, które są jeszcze słabo obecne w naszym życiu społecznym;
- przestrzega przejrzystości zasad i procedur w procesie przyznawania dotacji.
Podstawową metodą działania Fundacji jest działalność grantodawcza prowadzona w ramach kilkunastu programów dotacyjnych zajmujących się rozpatrywaniem wniosków i przyznawaniem środków finansowych na przedsięwzięcia podejmowane przez organizacje pozarządowe oraz monitorowaniem sposobu i efektów ich wykorzystania.
Fundacja prowadzi też działania operacyjne: organizuje konferencje i debaty, wizyty studyjne i szkolenia, wydaje publikacje, prowadzi kampanie społeczne i działania rzecznicze, monitoruje funkcjonowanie instytucji publicznych. Jednym z programów operacyjnych fundacji jest Program Przeciw Korupcji. Jego celem jest doprowadzenie do zmniejszenia skali zjawisk korupcyjnych w Polsce poprzez zmianę nastawienia obywateli do korupcji w życiu codziennym, wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych zapewniających przejrzystość procesów decyzyjnych i wywieranie stałego nacisku na przestrzeganie przez władze przepisów antykorupcyjnych i standardów etycznych.
Prace programu zainicjowała w 2000 roku kampania edukacyjna, przeprowadzona pod hasłem KorupcJa. Nie musisz dawać, nie musisz brać w tym udziału. Fundacja chciała w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na plagę korupcji. Obecnie działania Programu koncentrują się wokół monitorowania władz przede wszystkim szczebla krajowego, diagnozowania mechanizmów korupcyjnych w konkretnych dziedzinach i grupach zawodowych oraz budowania społecznego ruchu na rzecz przejrzystości w życiu publicznym.
Więcej informacji na temat realizowanych przez program projektów można znaleźć na stronie www.batory.org.pl/korupcja