Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zakończenie śledztwa w sprawie "Rotterdam+" przez Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną [SAPO]

SAPO i NABU. Dochodzenie w sprawie formuły Rotterdam+

16 stycznia 2023 roku Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna (SAPO) podjęła decyzję o zakończeniu śledztwa przygotowawczego w sprawie nowego epizodu w sprawie formuły Rotterdam+, w której podejrzanych było 15 osób, w tym byli i obecni urzędnicy Krajowej Komisji Regulacji Energetyki i Użyteczności Publicznej (NEURC). Według dokumentu, prokurator polecił detektywom NABU (Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy) udostępnić materiały obronie.

Rotterdam + obejmowała wydatki na usługi, które w rzeczywistości nie zostały wykonane, a mianowicie transport węgla krajowego producenta do elektrowni ciepłowniczych z portu w Rotterdamie. W rezultacie, w latach 2016-2019 odbiorcy energii elektrycznej przepłacili ponad 39 mld UAH (hrywien ukraińskich) z powodu nieuzasadnionego wzrostu taryf za energię elektryczną.

Specjalna Prokuratura Antykorpcyjna i Narodowe Biuro Antykorupcjne Ukrainy wszczęły kontrolę obejmującą wydatki na kolejne 20 mld UAH (hrywien ukraińskich), gdzie podejrzani są dwaj byli przewodniczący Krajowej Komisji Regulacji Energetyki i Użyteczności Publicznej (NEURC), sześciu byłych i trzech urzędujących członków komisji, a także jej urzędujący i były pracownik. Ponadto wśród podejrzanych jest urzędujący i były urzędnik grupy prywatnych przedsiębiorstw ciepłowniczych.

W latach 2018-2019 na czele Krajowej Komisji Regulacji Energetyki i Użyteczności Publicznej (NEURC) stał najpierw Dmytro Vovk, a następnie Oksana Kryvenko.

Więcej informacji na stronie internetowej Interfax Ukraine.

  • 196 ©AndreyPopov Photogenica
do góry