Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

W dniach 1-2 grudnia 2022 roku 200 delegatów z ponad 50 krajów świata, ministrowie państw członkowskich i państw współpracujących, spotkali się w Łodzi w ramach Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Dyskusja dotyczyła m.in. wojny na Ukrainie i jej wpływu na bezpieczeństwo europejskie. Rada Ministerialna była również ostatnim wydarzeniem na wysokim szczeblu w ramach polskiego przewodnictwa w OBWE w 2022 roku.

W swoim wystąpieniu minister Rau stwierdził: „zachowanie pokoju i bezpieczeństwa, dialog i współpraca oraz ludzki wymiar OBWE to kamienie węgielne Organizacji. Są to niepodlegające negocjacjom filary fundamentalne dla naszej lepszej przyszłości, która - jak głęboko wierzę - nadchodzi. Trzymanie się tej drogi uważam za dziedzictwo urzędującego przewodnictwa Polski i tej Organizacji”.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie skupia 57 państw uczestniczących z całej półkuli północnej. Oprócz sekretariatu w Wiedniu obejmuje 12 oddziałów terenowych w Europie Południowo-Wschodniej, Mołdawii i Azji Środkowej, a także trzy niezależne instytucje: Wysokiego Komisarza ds. Mniejszości Narodowych, przedstawiciela ds. Wolności Mediów oraz Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka.

 

Więcej informacji dostępnych na stronie internetowej Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

 

  • OSCE
do góry