Nawigacja

Retrospekcje

Aktor – prezydent - więzień

12 września 2007 roku filipiński sąd po sześcioletnim procesie skazał byłego prezydenta kraju Josepha Estradę na karę dożywocia za przyjęcie łapówek na kwotę ponad 80 milionów dolarów.

Prawo tego kraju zezwalało wcześniej na wykonanie kary śmierci wobec osób skazanych za defraudację państwowych środków o wartości miliona dolarów. Kara ta została jednak zniesiona.

Były aktor - Joseph Estrada - był prezydentem Filipin w latach 1998 – 2001. Z urzędu został usunięty w wyniku impeachmentu, a w 2007 roku trafił do więzienia. W tym samym roku został ułaskawiony przez prezydent Glorię Macapagal-Arroyo. W maju 2010 Estrada ponownie ubiegał się o prezydenturę, zajmując w wyborach drugie miejsce za Benigno Aquino III.

12 września 2002 roku Bank Światowy przyznał zniszczonej wojną domową Angoli 120 milionów dolarów na odbudowę kraju, jednak ostrzegł jej przywódców, by podjęli działania zmniejszające korupcję na szczytach władzy.

12 września 2002 prokuratorzy wnieśli akt oskarżenia przeciw Amelii Aleman, siostrze byłego prezydenta Nikaragui Arnoldo Alemana, oskarżając ją o sprzeniewierzenia w państwowym przedsiębiorstwie i wykorzystywanie tamtejszych robotników w pracach na prywatnej posesji.

12 września 2008 roku południowoafrykański sąd nie zgodził się z prokuraturą i odrzucił oskarżenia o korupcję wobec  Jacoba Zumy, tym samym dał mu zielone światło w ubieganiu się o urząd prezydenta.

do góry