Nawigacja

Retrospekcje

Miedziany bunt

25 lipca 1662 roku wybuchło powstanie moskiewskie zwane Miedzianym Buntem (Медный бунт). Zostało ono poprzedzone nagłym wzrostem podatków po wojnie z Polską i Szwecją, inflacją i dewaluacją pieniądza po wprowadzeniu do obiegu ogromnej liczby miedzianych monet.

Sama produkcja miedziaków miała być często nielegalna i sponsorowana przez nieuczciwych urzędników. Po Moskwie krążyły podsycające bunt pogłoski o istnieniu tzw. vorovskiye listki – czyli czarnej listy złodziei – na której znalazły się nazwiska odpowiedzialnych za kryzys gospodarczy. Osoby na niej umieszczone oskarżano o nieuczciwe wzbogacenie, ale też o  propolskie nastawienie.

Car Aleksy I Michajłowicz z Romanowów otrzymał petycję, w której wskazywano na członków elity politycznej i ekonomicznej jako zdrajców narodu i domagano się ich wydania ludowi.  Władca obiecał obniżenie podatków i przeprowadzenie śledztwa. Jednocześnie przeciwko protestującym, którzy zdążyli już splądrować sklepy co bogatszych kupców, wysłano kilka tysięcy żołnierzy.

W tym jednym z kilku moskiewskich powstań zginęło około tysiąca ludzi.

Dekretem z 1663 roku miedziane monety zostały wycofane z obrotu.


Źródła:

http://www.answers.com/topic/copper-riot

http://www.prlib.ru/en-us/history/Pages/Item.aspx?itemid=500

http://www.bibliotekar.ru/Prometey-5/10.htm

do góry