Nawigacja

Retrospekcje

Największa afera Indii lat 80-tych

Afera Boforsa była największym skandalem Indii lat 80-tych i bezpośrednią przyczyną przegrania przez Kongres Narodowy wyborów do parlamentu w 1989 roku.

24 marca 1986 roku podpisano kontrakt między rządem Indii i szwedzką firmą AB Bofors na dostawę 400 dział przeciwlotniczych o kalibrze 155 mm. Trzy tygodnie później szwedzkie radio podało, że wpływ na umowę miała korupcja wśród najwyższych przedstawicieli rządu z Rajivem Gandhim na czele.

W efekcie ujawnienia skandalu bosforskiego premier Rajiv Gandhi i kilka innych prominentnych osób zostało oskarżonych o przyjęcie łapówek od firmy Bofors AB. Miały one pomóc w otrzymaniu kontraktu rządowego na dostawę dział dla wojska.*

6 sierpnia 1987 roku powołano specjalną komisję (JPC) do zbadania zarzutów, a w lutym 1988 roku śledczy udali się do Szwecji, by zdobyć więcej dowodów. Kiedy w połowie 1989 roku ujawniono raport ze śledztwa, premier Rajiv Gandhi stracił poparcie, a jego partia, w listopadzie 1989 roku, została odsunięta od władzy.


*Oferta francuskiej firmy Sofma była korzystniejsza pod względem ceny i charakterystyki. Armia potrzebowała działa o zasięgu 30 kilometrów. Działa Bofor miały zasięg jedynie 21,5 kilometrów. Już na wstępie Bofor, któremu sprzeciwiało się nawet dowództwo armii, nie powinien zostać dopuszczony do udziału w przetarguŹródła: absoluteastronomy.com; india-seminar; bjp.org; dnaindia.co; ourkarnataka.com

do góry