Nawigacja

Retrospekcje

Premier Kanady i sprawa Airbusa

13 grudnia 2007 roku kanadyjski premier, Brian Mulroney, przyznał się i przeprosił Kanadyjczyków za przyjęcie setek tysięcy dolarów od biznesmena z niemieckim i kanadyjskim paszportem - Karlheinza Schreibera - zaprzeczył jednak, aby miały one formę łapówki za ułatwienie Airbusowi zawarcia kontraktu.

Zanim jednak do takiego przełomu doszło, przez ponad dekadę Mulroney wypierał się bliższej znajomości z lobbystą. Co więcej, w 1997 roku zakończył się proces wytoczony kanadyjskiemu rządowi, w wyniku którego były premier otrzymał ponad 2 miliony dolarów. U źródeł pozwu leżało wniesione przez Royal Canadian Mounted Police (RCMP) oskarżenie o przyjęcie łapówek od Schreibera.

Dopiero w grudniu 2007 roku, zeznając przed Komisją Etyki Niższej Izby Parlamentu okazało się, że wcześniejsze zeznania premiera, jakoby nie robił on żadnych interesów ze Schreiberem okazały się kłamstwem. Karlheinz Schreiber przyznał, że ofiarował Mulroney'owi 300 tysięcy dolarów.

31 maja 2010 roku ukazał się raport tzw. Komisji Oliphanta, w którym sędzia Jeffrey Oliphant zawarł wniosek, iż Brian Mulroney, dopuszczając się niejawnych spotkań biznesowych z lobbystą Karlheinzem Schreiberem złamał procedury dotyczące etyki urzędników federalnych, jednak doszło do nich nie za premierostwa Mulroneya, a jedynie w trakcie sprawowania przez niego mandatu parlamentarzysty.

Raport komisji nie wskazał na odpowiedzialność karną lub cywilną byłego premiera.


Źródła: en.wikipadia.org

do góry