Nawigacja

Retrospekcje

Grupa Yuan Hua

W 2001 roku Chiny prowadziły ponad 19 tysięcy spraw związanych z przemytem, w którym wartość towarów szacowano na 570 milionów dolarów. Niemal we wszystkie uwikłani byli lokalni urzędnicy, którzy albo korzystali z zysków uzyskanych z tych przestępstw, bądź przyjmowali łapówki, by przymykali oko na działalność gangów.

Grupa Yuan Hua, zakorzeniona w portowym mieście Xiamen w prowincji Fujian miała udział w największym skandalu półwiecza. Dokumenty sądowe wskazywały, że przemyciła ona dobra na sumę 6 miliardów dolarów, narażając skarb państwa na straty rzędu 3,6 miliardów.

8 listopada 2001 roku w związku z tym skandalem 14 osób zostało skazanych na karę śmierci.

Za mózg operacji uznaje się chińskiego biznesmena Lai Changxinga, działającego przy udziale lokalnych burmistrzów, policji i celników. Dzieki nim przemycano na terytorium kraju luksusowe samochody i ropę. Lai uniknął śmierci, uciekając do Kanady.

Stworzył grupę Yuan Hua w 1994 roku. Operowała ona w specjalnej strefie ekonomicznej Xiamen, przeżywającej ogromny wzrost inwestycji. Yuan Hua zaczęła agresywnie działać na tamtejszym rynku nieruchomości, posiadała nawet 88 piętrowy drapacz chmur Yuanhua Tower.

Z uwagi na fakt, że w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, w celu ochrony rodzimych producentów, Chiny nałożyły bardzo wysokie cło na importowane towary, wiele przedsiębiorstw, w celu uniknięcia podatków, korumpowało urzędników, co pomagało przewieźć towar przez granicę.

W ciągu kilku lat działalność firma dorobiła się miana największego skandalu korupcyjnego nowożytnych Chin.


Źródła:

ustraderep.gov; en.wikipedia.org

do góry