Nawigacja

Retrospekcje

Teorie spiskowe LaRouche'a

Lyndon LaRouche jest politykiem amerykańskim, a jego poglądy polityczne zawsze wzbudzały wiele kontrowersji, ponieważ wplatał w nie przeróżne teorie spiskowe. Jest on m.in. autorem artykułu „Zbigniew Brzeziński and September 11th”. Oprócz polityki, żywo interesował się historią, ekonomią i zagadnieniami kulturowymi.

W połowie lat 80-tych wobec LaRouche’a i jego naśladowców wszczęto zarówno śledztwo federalne, jak i stanowe. Wkrótce oskarżono go o zmowę w celu popełnienia przestępstwa finansowego, polegającego na uzyskaniu pożyczek, których ani on, ani jego wspólnicy nie mieli zamiaru spłacać. Polityk twierdził, że zarzuty te były umotywowane politycznie.

W 1986 roku zrobiono nalot na biura polityka w Wirginii i Massachusetts. Pierwszy proces, w którym na ławie oskarżonych zasiadł LaRouche wraz z 12 innymi osobami, odbywał się w Bostonie. Ciągle odraczany, zakończył się fiaskiem. Jednak kolejny, toczący się w Aleksandrii w stanie Wirginia, doprowadził do skazania.

16 grudnia 1988 roku federalna ława przysięgłych uznała LaRouche i jego sześciu wspólników za winnych popełnienia oszustw podatkowych. Dzięki temu zapisał się on jako jedyny w historii kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych skazany za przestępstwo karne.

Procesowi nadano rangę najważniejszego, jaki kiedykolwiek był prowadzony przez Biuro Prokuratora Generalnego w tym stanie. Polityk otrzymał karę 15 lat więzienia. Jej odbywanie rozpoczął w 1989 roku, jednak po 5 latach został warunkowo zwolniony.Źródła: larouchepub.com; sourcewatch.org; en.wikipedia.org

do góry