Nawigacja

Retrospekcje

Odpowiedź Thomasa Nasta

„Harpers Weekly” w numerze z 2 listopada 1878 roku zamieścił karykaturę przedstawiającą Samuela J. Tildena, autorstwa sławnego rysownika Thomasa Nasta wraz z opisem oszustw, jakie miały miejsce podczas wyborów prezydenckich 1876 roku.

Wybory 1876 roku są jednymi z najbardziej kontrowersyjnymi wyborami prezydenckimi w historii Ameryki. Samuel J. Tilden zdobywając więcej głosów elektorów niż jego przeciwnik Rutherford B. Hayes (184—165, z 20 głosami poddanymi w wątpliwość) nie został wybrany prezydentem. Skutkowało to przyjęciem w maju 1878 przez Kongres rezolucji autorstwa Clarksona N. Pottera z Nowego Yorku, która zobowiązywała Izbę Reprezentantów do powołania komisji w celu zbadania oskarżeń o korupcję

Pretekstem do karykatury z listopadowego wydania "Harper Weekly" było opublikowanie jesienią 1878 roku w „New York Tribune” kodowanych telegramów między siostrzeńcem Tildena – pułkownikiem Wiliamem T. Peltonem a innymi Demokratami, które, odszyfrowane przez dziennikarzy tejże gazety, pokazały próbę przekupienia przez Demokratów  przedstawicieli komisji wyborczych.

Odpowiedzią Thomasa Nasta na artykuł w nowojorskiej gazecie jest rysunek mumii w sarkofagu pokrytym zakodowanymi wiadomościami i hieroglifami.

Również w poprzednich rysunkach Nast przedstawiał Tildena jako mumię kładąc nacisk na zaawansowany wiek i niedołęstwo Demokratów. Autor dodaje tu również elementy wiedzy tajemnej poprzez napisy „Moses” i „Fox." Jak twierdzi Robert C. Kennedy w artykule „Cartoon of the day” mumia nie tylko odnosi się do Tildena, ale także wyśmiewa absurd szyfrowania. Być może Nast miał na myśli stoicki spokój Tildena podczas sporu wyborczego.

W lewym górnym rogu Nast zamieścił oświadczenie Demokratów z Nowego Jorku, w którym sprzeciwiali się oni decyzji Komisji Wyborczej z 1877 roku. Na dole beczka pieniędzy symbolizująca bogactwo Tildena ma związek z ogromną korupcją ujawnioną podczas wyborów i związków kandydata z Marcy’m Boss Tweedem.

W 1876 roku Henry Watterson z Louisville Courier-Journal straszył, że jeśli Tilden nie wygra wyborów, „100 tysięcy  pomaszeruje do Waszyngtonu”, Nast wykorzystał nieścisłość, zastanwiając się, czy Watterson miał na myśli 100 tysięcy  mężczyzn czy dolarów na łapówki.Źródła: harpweek.com; elections.harpweek.com; en.wikipedia.org

 

do góry