Nawigacja

Retrospekcje

Koniec kłopotów premiera

Mian Muhammad Nawaz Sharif, znany pod skróconym nazwiskiem Nawaz Sharif, został w 2000 roku oskarżony o korupcję, za pominięcie w swoim oświadczeniu i niezapłacenie podatków za helikopter wart milion dolarów. Sąd skazał Sharifa na 14 lat więzienia i grzywnę w wysokości 20 milionów rupii - 380 tysięcy dolarów, zakazując jednocześnie ubiegania się o stanowisko publiczne przez okres 21 lat.

Partia Sharifa uznała to za działanie umotywowane politycznie, mając zapewne na względzie odsunięcie w październiku 1999 roku Sharifa od władzy i umieszczenie go w areszcie domowym.

Dalej wypadki potoczyły się błyskawicznie. 10 listopada gotowy był już akt oskarżenia, w którym zarzuty rozciągały się od zdrady, spisku do morderstwa. Byłemu premierowi zarzucono, iż w roku 2000 próbował nie dopuścić do powrotu do kraju samolotu prezydenta, generała Perveza Muszarafa. Jednocześnie władze oskarżyły go, iż podczas sprawowania funkcji premiera zamieszany był w skandale korupcyjne.

Tydzień później Sharif był już oficjalnie aresztowany i przewieziony do Karaczi. Oskarżenie dotyczyło m.in. porwania, usiłowania zabójstwa i terroryzmu.

W kwietniu 2000 roku został skazany na podwójne dożywocie i pozbawienie majątku. W maju wysunięto wobec niego zarzuty korupcyjne.

Po ułaskawieniu, które było zarówno wynikiem kompromisu z rządem, jak i mediacji Arabii Saudyjskiej, został ułaskawiony i udał się wraz z rodziną na wygnanie.

7 września 2007 roku rząd Pakistanu wznowił postępowanie w sprawie o korupcję byłego premiera. Dodatkowo sąd nakazał aresztowanie jego brata w związku z morderstwem.

W lipcu 2009 roku Sąd Najwyższy Pakistanu uniewinnił go od zarzutów porwania, dając mu zielone światło w ubieganiu się o urząd publiczny i orzekł, że może on wystartować w wyborach parlamentarnych w 2013 roku.

 

Źródła: indianexpress.com; ibnlive.in.com

do góry