Nawigacja

Retrospekcje

Pozwolenia za łapówki

30 czerwca 1999 roku w wyniku pożaru centrum dla dzieci Sea Land w Hwasyng w Korei Południowej zginęły 23 osoby. W wyniku śledztwa okazało się, że właściciel ośrodka przekupił lokalnych urzędników, by uzyskać licencję mimo, że budynek nie spełniał podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Policja zatrzymała sześciu lokalnych urzędników pod zarzutem nieumyślnego zabójstwa 19 dzieci i 4 dorosłych.

Rok wcześniej Rada Miasta Hwaseong zatwierdziła trzykondygnacyjny budynek zbudowany na szkielecie z betonu i stali. 54 kontenery zostały umieszczone na górze betonowej podstawy i przykryte arkuszami stali falowanej i drewna. Dach kontenerów został przykryty styropianem – łatwopalnym materiałem, który przy spalaniu wydzielał toksyczne substancje. Ośrodek został zbudowany z tanich, łatwopalnych materiałów i posiadał niewłaściwe zabezpieczenia przeciwpożarowe i alarmowe. W budynku posiadającym jedynie dwa wyjścia ewakuacyjne, do których prowadziły wąskie schody nie zainstalowano systemu gaśniczego, a większość gaśnic  była niesprawna.

W roku poprzedzającym tragedię inspektorzy z Hwaseong przeprowadzili dwie inspekcje, po których nie mieli zastrzeżeń  ani do budynku, ani do drogi prowadzącej do niego, która, jak się później okazało, była zbyt wąska, by mogły nią przejechać wozy strażackie.

Właściciel przedszkola Park Jae-chun został skarżony o nielegalne dołączenie kolejnych pomieszczeń do ośrodka i niewłaściwe zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Przedstawiciele rządu po pożarze uznali, że wykorzystanie kontenerów, do zbudowania dwóch górnych kondygnacji w budynku, było nielegalne.

Pożar wybuchł około północy, a straż pożarna nie otrzymała sygnału o zdarzeniu aż do 1.30. Kiedy 50 wozów strażackich z sąsiedniego Suwon i Anyang przybyło około godziny 2.00, budynek ulegał zawaleniu.

Właściciel Sea Land wraz z sześcioma przedstawicielami rady Hwaseong obok zarzutów korupcyjnych, został oskarżony o nieumyślne zabójstwo w związku z naruszeniem prawa budowlanego. Został on również posądzony o wręczenie 14 milionów won konstruktorowi budynku. Aresztowano również 4 architektów i budowniczych.

Śmierć dzieci doprowadziła, jak zwykle po takich tragediach, do publicznej debaty na temat przestrzegania standardów bezpieczeństwa.

Źródła: www.firehouse.com;wikipedia.org; eng.nema.go.kr

do góry