Nawigacja

Retrospekcje

Piękny Sasza przyczyną kryzysu

22 czerwca 1937 roku Camille Chautemps został premierem Francji. Jako polityk Radykalnych Socjalistów stał już na czele rządu w 1930 roku i w latach 1933-34. Wtedy też wybuchła sprawa Pięknego Saszy, czyli Aleksandra Stavisky’ego, powodując rezygnację Chautempsa z pełnionych funkcji.

Zanim dopadła go tragiczna śmierć, Stavisky imał się różnych profesji. Był kierownikiem nocnego klubu, operatorem maszyn w kasynach, śpiewakiem w kawiarniach. W latach 30-tych zarządzał miejskimi lombardami w Bayonne. Dzięki temu zaczął obracać się w kręgach finansowych.

W 1933 roku, kiedy Stavisky'emu zaczął się osuwać grunt pod nogami - uciekł. Policja znalazła go 8 stycznia 1934 roku ze śmiertelną raną głowy. Skrzydła prawicowe zaczęły oskarżać Chautempsa o zamierzone zabójstwo w celu ochrony wpływowych ludzi we Francji. Zastanawiające było zwłaszcza to, że drobny hochsztapler, który często przebywał w więzieniach stanął na czele Towarzystwa Gruntów i Robót Publicznych, cieszącego się oficjalnym poparciem władz. Prasa rozpisywała się, że było to możliwe jedynie z poparciem wpływowych osób w parlamencie i mediach.

Historia Stavisky’ego wskazywała na pomoc najwyższych władz Partii Radykalnych Socjalistów, ale sama w sobie nie była przyczyną antyparlamentarnych rozruchów. Według niektórych stanowiła jedną z platform do twierdzenia,  że rządy Francji były nie tyle niekompetentne, co skorumpowane, a skandal Stavisky'ego był największą kompromitacją Trzeciej Republiki.

Jean Paul Belmondo wcielił się w rolę Stavisky’ego, w filmie o tym samym tytule z 1974 roku. Oparty na faktach przedstawił  kulisy rezygnacji dwóch premierów i zmianę rządów we Francji.


Źródła: saigoncharlie.blogspot.com; time.com; cristeros1.w.interia.pl

do góry