Nawigacja

Retrospekcje

90 tysięcy w zamrażarce

20 maja 2006 roku agenci FBI przeszukali biuro demokratycznego reprezentanta Luizjany - Williama Jeffersona. Według nakazu przeszukania istniało uzasadnione przekonanie, że w biurze kongresmana znajdowały się dowody na przekupstwo funkcjonariusza publicznego, przekupstwo zagranicznego urzędnika państwowego, a także dowody przestępstwa telekomunikacyjnego (wire fraud)*.

Był to pierwszy przypadek w historii Stanów Zjednoczonych, kiedy agencji FBI przeszukali biuro urzędującego kongresmana na Capitol Hill, przyznał jeden z waszyngtońskich urzędników podczas rozmowy z reporterami CNN.

Przeszukanie było skutkiem 14-miesięcznego śledztwa w sprawie korupcji, w trakcie którego FBI sfilmowało kongresmana w momencie przyjęcia przez niego 100 tysięcy dolarów w banknotach studolarowych od Lori Mody - bizneswoman z Wirginii Północnej**, która okazała się współpracować z policją federalną. Śledztwo FBI rozpoczęło się w marcu 2005 roku, kiedy Mody zaczęła podejrzewać, że Jefferson i inni uwikłani w korupcyjny proceder próbują oszukać ją na kilka milionów dolarów, które zainwestowała w iGate Inc.

Po zakończonym spotkaniu z Mody, Jefferson przeznaczył z otrzymanej łapówki 10 tysięcy dolarów na opłacenie porad prawnych związanych z przedsięwzięciem. Kolejne 90 tysięcy detektywi znaleźli ukryte w zamrażarce.

Jeden z przypadków korupcji, której dopuścił się amerykański polityk dotyczy przekupienia nigeryjskiego wiceprezydenta - Atiku Abubakara. W rozmowie z Mody, która odbyła się 21 lipca 2005 roku, Jefferson przekonywał wspólniczkę o konieczności wręczenia Abubakarowi 500 tysięcy dolarów jako czynnika motywującego. Miało to później ułatwić przyznanie kontraktu dla firmy telekomunikacyjnej iGate oraz jednej z firm należącej do Mody w Nigerii.

Dokumenty, na mocy których przeszukano biuro Jeffersona na Capitol Hill, przedstawiały go jako człowieka niezwykle zachłannego, który otwarcie żądał setek tysięcy dolarów w łapówkach, bez skrępowania mówił o przekupywaniu nigeryjskich urzędników, a także, przy pomocy członków swojej rodziny, ukrywał dochody z przedsięwzięć w branży hi-tech, które prowadził w Kamerunie, Ghanie i Nigerii.

Na początku prawnicy Jeffersona rozważali dobrowolne poddanie się karze. Później zostali oni zwolnieni, a sam kongresman stanowczo odrzucił zarzuty, by kiedykolwiek, podczas sprawowania funkcji publicznej dopuścił się nieprawidłowości.

W czerwcu 2006 roku wielka ława przysięgłych (grand jury) uznała za zasadne postawienie Jeffersonowi 16 zarzutów żądania łapówek w zamian z pomoc w rozkręceniu przedsięwzięć w Afryce Zachodniej. Zgodnie z wolą prawników, którzy na początku 2009 roku wnioskowali o odroczenie sprawy, jej data została ustalona na 26 maja tego roku.


* wire fraud – przestępstwo telekomunikacyjne, które niesie za sobą wyższy wymiar kary, jeśli udowodnione zostanie, że w działalności przestępczej, w której dopuszczono się poświadczenia nieprawdy w celu uzyskania nienależnych korzyści, posłużono się komunikacją elektroniczną jakiegokolwiek rodzaju, przynajmniej w jednym momencie trwania procederu. Wire fraud jest określone w 18 U.S.C. § 1343 i zagrożone jest karą do 20 lat pozbawienia wolności, a jeśli na szkodę została narażona instytucja publiczna, osoba dopuszczająca się przestępstwa może być ukarana grzywną w wysokości do miliona dolarów lub karą pozbawienia wolności do lat 30. Kary te mogą być stosowne łącznie

**Wirginia Północna jest to obszar w obrębie stanu Wirginia, obejmujący kilka okręgów (counties) i niezależnych miast stanu Wirginia

 


Źródła: dziennikzwiazkowy.com; washingtonpost.com; sourcewatch.org; edition.cnn.com

do góry