Nawigacja

Retrospekcje

Calciopoli we włoskiej piłce

Nazwa największego skandalu łapówkarskiego, jaki wstrząsnął włoską piłką ewidentnie nawiązuje do afery Tangentopoli, na włoskiej scenie politycznej w pierwszej połowie lat 90-tych XX wieku. Afera wybuchła 4 maja 2006 roku, kiedy to prasa ujawniła zapis z podsłuchu rozmowy pomiędzy Luciano Moggim, dyrektorem generalnym w klubie Juventus Turyn a Pierluigim Pairetto, odpowiedzialnym za układanie grafiku sędziów na poszczególne mecze ligi włoskiej.

Skandal ujawniono przypadkiem, przy okazji śledztwa, jakie prowadzono w sprawie domniemanego stosowania dopingu w drużynie Starej Damy (popularna nazwa klubu z Turynu). W trakcie śledztwa zastosowano podsłuchy nie tylko wobec lekarzy drużyny, ale także innych działaczy.

W podsłuchanych rozmowach Moggi z Pairetto ustalali wyznaczanie przychylnych Juventusowi sędziów piłkarskich. Wkrótce wyszło na jaw, że podobne rozmowy działacz Juventusu odbywał z większą liczbą przedstawicieli włoskiego związku piłki nożnej. Nie ograniczał się on jednak do zakulisowego wyznaczania przychylnych sędziów. Rzekomo miał także wywierać na arbitrów presję, krzycząc na nich i zamykając w szatni, by w ten sposób przymusić ich do korzystnego dla Juventusu prowadzenia meczu.

W toku śledztwa ujawniono, że podobnie „umoczone” są także inne czołowe kluby Serie A: AC Milan, Fiorentini i Lazio Rzym. Ponadto dowiedziono istnienia szerokiej sieci powiązań łączących działaczy klubowych, oficjeli federacji piłkarskiej, sędziów, piłkarzy i ich agentów. Za mózg zdemaskowanego procederu uznany został niesławny dyrektor klubu z Turynu, dlatego też do całego układu przylgnęła nazwa „systemu Moggiego”. Miał on stać na czele grupy przestępczej, która ustawiała mecze, pozyskiwała przychylność sędziów, a przez to wpływała na ostateczny układ w tabeli ligi włoskiej.

W rezultacie skandalu Włoski Związek Piłki Nożnej powołał Trybunał Sportowy do rozpatrzenia zarzutów o ustawianie meczów. Na koniec całego postępowania, po rozpatrzeniu apelacji klubów:

  • Juventus pozbawiono dwóch ostatnich tytułów mistrzowskich (co było jednoznaczne z wykluczeniem z rozgrywek Ligi Mistrzów), zdegradowano do Serie B oraz ukarano odebraniem 9 punktów,
  • AC Milan ukarano odebraniem 8 punktów w nadchodzącym sezonie 2006/07 oraz odebrano 30 w zakończonym sezonie 2005/06,
  • Lazio Rzym ukarano odebraniem 3 punktów oraz pozbawiono prawa do występu w Pucharze UEFA,
  • Fiorentini ukarano odebraniem 15 punktów oraz pozbawiono prawa do udziału w rozgrywkach Ligi Mistrzów.Był to finał procedury dyscyplinarnej przeprowadzonej przez związek. Oprócz niej prowadzona jest procedura karna. Po prawie 3 latach od ujawnienia afery, 20 stycznia 2009 roku w Neapolu ruszył proces 24 osób oskarżonych przez prokuraturę o udział w Calciopoli.


Źródła:news.bbc.co.uk; sport.pl; wikipedia.org

do góry