Nawigacja

Retrospekcje

Wyrok w aferze Watergate

21 lutego 1975 roku były prokurator generalny Stanów Zjednoczonych John N. Mitchell oraz doradcy Richarda Nixona H.R. Haldeman i John D. Ehrlichman za rolę w skandalu Watergate zostali skazani na karę od 2 i pół do 8 lat pozbawienia wolności.

Wcześniejsze doniesienia "Washington Post" i następujące po tym przesłuchanie w Senacie ujawniły, że w imię swoistego rozumienia bezpieczeństwa państwa Nixon próbował znaleźć kompromitujące materiały obciążające politycznych rywali, a włamanie do siedziby Demokratów było tylko jednym z nielegalnych działań Nixona. Mitchell podał się do dymisji zaraz po tym, jak na jaw wyszły bezpośrednie związki włamywaczy z administracją prezydenta .

21 lutego 1870 roku szef specjalnej komisji śledczej Kongresu Stanów Zjednoczonych, John A. Logan, przedstawił w Izbie Reprezentantów raport, w którym rekomendował usunięcie z piastowanego stanowiska Benjamina Franklina Whittemore'a, skorumpowanego polityka, który rzekomo parał się sprzedażą miejsc w amerykańskich akademiach wojskowych West Point i Annapolis. Za miejsce na uczelniach miał otrzymywać zarówno przysługi polityczne, jak i gotówkę.

Dwa dni po przedstawieniu rewelacji Whittemore miał możliwość obrony, co też uczynił w pisemnym oświadczeniu. Całkowicie odrzucał w nim oskarżenia, jednak w ogniu krytyki złożył rezygnację. Mimo oskarżeń nie podjęto wobec niego żadnych kroków natury prawnej. Kongresmen do końca utrzymywał, że rezygnacja została na nim wymuszona, jednak próba powrotu do Kongresu spotkała się ze skutecznym oporem polityków.


Źródła: http://www.usma.edu/history.asp

Political corruption in America: an encyclopedia of scandals, power, and greed, aut. Mark Grossman

do góry