Nawigacja

Retrospekcje

Największy skandal korupcyjny w Algierii

Kiedy w styczniu 2007 roku w Algierii rozpoczynał się proces w największym w historii tego kraju skandalu korupcyjnym, na ławie oskarżonych zasiadły 104 osoby, w tym ministrowie i wielu wysoko postawionych urzędników rządowych.

Był to efekt trzyletniego śledztwa przeciwko algierskiemu magnatowi Abdelmoumenowi Rafikowi Khalifie.

22 marca 2007 roku, przebywającego w Londynie Khalifę, któremu zarzucono defraudacje i pranie pieniędzy, zaocznie skazano na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

W 1991 roku Khalifa posiadał równowartość około 1500 euro. Korzystając z liberalizacji niektórych sektorów kontrolowanej przez państwo gospodarki, zajął się produkcją 15 ogólnodostępnych leków. W 1998 roku posiadając 6 milionów euro zaczął budować imperium, które w ciągu 3 lat zaczęło przynosić 200 milionów zysków rocznie. Rafik Abdelmoumèn Khalifa rozbudowywał rodzimy biznes na obszarze Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Zaczął także pokazywać się w towarzystwie znanych postaci, np. Stinga, Bono, czy Gérarda Depardieu.

Według Waëla Hasnaouiego, sukces, sława i fortuna Khalify zachęcały ludzi, dając im nadzieję, na dostanie życie. Jednak według Hasnaouiego, członka niegdysiejszej śmietanki skupionej wokół Khalifa, jego sukces był zbyt oczywisty, zbyt piękny, aby mógł być prawdziwy. Z kolei upadek był do przewidzenia.

Pierwsze ostrzeżenia wobec największego prywatnego Banku w Algierii pojawiły się, gdy zaproponował klientom oprocentowanie sięgające 17 procent. Kiedy sytuacji przyjrzeli się prokuratorzy, okazało się, że z kont El Khalifa Bank zniknęło za sprawą jego właściciela, setki milionów dolarów.

Wywiad francuski podał, że roczna strata potentata sięgała 500 milionów euro, co z kolei dawało pole do przypuszczeń, że imperium Khalifa składało się, jak i zostało wykorzystane do prania pieniędzy przez skorumpowanych urzędników z popieranego przez armię rządu Algierii. Imperium Khalify, w skład którego wchodziły banki, linie lotnicze, firma wypożyczająca luksusowe samochody, fabryki leków, telewizja satelitarna, runęło w kwietniu 2003 roku.Źródła: time.com; algeria.com

do góry