Nawigacja

Retrospekcje

Operacja Biały Wieloryb

12 marca 2006 roku Minister Spraw Wewnętrznych Hiszpanii ogłosił sukces śledztwa pod kryptonimem Biały Wieloryb. Podczas zakrojonej na szeroką skalę operacji 41 osób zostało aresztowanych. Wzięło w niej udział 300 hiszpańskich policjantów.

Była to największa operacja w historii policji hiszpańskiej wymierzona w proceder prania pieniędzy, w który byli uwikłani przestępcy z Hiszpanii, Maroka, Francji, Finlandii, Rosji i Ukrainy. Według hiszpańskich mediów miliony euro przepływały z rosyjskiej firmy naftowej Yukos do jednej z duńskich firm w Hiszpanii, a następnie ponownie były inwestowane w jednej z siostrzanych spółek.

Policja przeszukała 18 domów i 251 innych nieruchomości na Costa Del Sol, włączając w to luksusowe posiadłości, zarekwirowała dokumenty, twarde dyski, 42 luksusowe samochody, dwa prywatne samoloty i jacht.

Miasto Marbella na południu Hiszpanii jest często określane mianem turystycznej perły Andaluzji. W marcu 2006 roku stanęło w centrum politycznego skandalu, kiedy okazało się, że burmistrz miasteczka i jego zastępca zostali aresztowani za korupcję. Od czasu śmierci poprzedniego burmistrza Jesusa Gila, miasto stało się symbolem korupcji, brudnej polityki i wątpliwych kontraktów deweloperskich.

Skandal ten miał swoje źródła w operacji White Whale (Operacion Ballena Blanca). Podczas śledztwa zezwolono na nagrywanie rozmów telefonicznych niektórych z podejrzanych o handel narkotykami osób. Podczas rozmów detektywi odkryli kolejny wątek związany z praniem pieniędzy, w który uwikłani byli urzędnicy ratusza w mieście Marbella. Sędzia Miguel Angel Torres nakazał zbadanie wątku śledztwa w sprawie o łapownictwo w radzie miejskiej.

Efektem pracy policji było zamrożenie ponad 1000 rachunków bankowych i zarekwirowanie ogromnej ilości wartościowych przedmiotów, w tym obrazów Salvadora Dali i Pabla Picasso. Dokonano wielu aresztowań, w tym burmistrza Marbelli - Mariol Yague i jej zastępczyni - Isabel Garcię - Marco, która właśnie zdążyła powrócić z miesiąca miodowego spędzonego w Rosji.

Aresztowanym osobom zarzucono pranie pieniędzy, przestępstwa na rynku nieruchomości, w tym budowanie na terenach chronionych, manipulacje przy zamówieniach publicznych, przyjmowanie łapówek i zawyżanie kosztów za świadczone usługi. Biorąc pod uwagę częste skandale korupcyjne w Marbelli, rząd Andaluzji pozbawił miasto władzy nad projektami budowlanymi.

Burmistrz Marbelii - Mariol Yague, była określana jako populistka. Jednak niedługo po dojściu do władzy zarzucono jej zdystansowanie się od mieszkańców oraz to, że podczas 15 -letnich rządów doprowadziła do sytuacji, w której nic w mieście nie mogło wydarzyć bez jej zgody. Fortuna, którą zgromadziła pani burmistrz była jedną z największych w Andaluzji.

W końcu cierpliwość lokalnej społeczności się wyczerpała. 30 marca 2006 roku miała miejsce olbrzymia demonstracja pod hasłem "Dla godności- przeciw korupcji".


Źródło: euroresidentes.com; speroforum.com; citymayors.com

do góry