Nawigacja

Retrospekcje

Antykorupcyjne orędzie Thieu

4 lipca 1968 roku prezydent Wietnamu Południowego, Nguyen Van Thieu, wygłosił przemówienie podczas formalnej ceremonii inaugurującej powstanie nowego prorządowego ugrupowania politycznego (People's Alliance for Social Revolution).

Zgodnie z manifestem ugrupowania, było ono zdeterminowane do wypleniania korupcji, likwidowania nierówności społecznych i rozprawienia się z  komunistyczną partyzantką, która hamowała postęp.

Niestety ani prezydentowi Thieu, ani nowemu ugrupowaniu nie udało się zbyt wiele zrobić w walce z korupcją w tym kraju.

Nguyen Van Thieu został prezydentem Wietnamu Południowego w 1965 roku. Uzyskał wówczas wsparcie Stanów Zjednoczonych. Urząd pełnił do roku 1975 – czasu wycofania się wojsk amerykańskich i upadku prezydenta Nixona na fali afery Watergate. Kongres Stanów Zjednoczonych zredukował wówczas środki, które płynęły tytułem wsparcia Wietnamu Południowego. W takich okolicznościach tamtejsza armia nie była w stanie pokonać sił północy, wspieranych przez ZSRR i zapobiec zajęciu Sajgonu.

Po rezygnacji prezydenta Nixona, amerykański kongres nie chciał dłużej pomagać Thieu, który oskarżył Amerykę o opuszczenie jego rządu i uciekł na Tajwan, jeszcze przed upadkiem Sajgonu. Później osiedlił się w Stanach Zjednoczonych.

Wietnam Południowy został wkrótce wcielony do Demokratycznej Republiki Wietnamu.


Źródła:

Vietnam War almanac, James H Willbanks, New York NY: Facts On File, 2009

http://www.polska-azja.pl

do góry