Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Komunikaty CBA

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nienależne 10 milionów

Trzy osoby zostały zatrzymane przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie dotyczącej wyłudzenia ponad 10 mln zł.

42-letni urzędnik samorządowy z województwa lubuskiego odpowiedzialny za inwestycje i zamówienia publiczne oraz 60-letni przedsiębiorca i jego 56-letnia żona zostali zatrzymani przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest to związane ze śledztwem prowadzonym przez Biuro pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. W toku prowadzonego postępowania ustalono, że przedsiębiorca wykonywał na zlecenie Gminy jedną z inwestycji budowlanych. W drodze podpisanej umowy przekazał swoje roszczenia jednemu z banków spółdzielczych. Wszystko wskazuje na to, że biznesmen przedłożył gminnemu urzędnikowi fałszywe faktury oraz poświadczające nieprawdę zawiadomienie o sprzedaży dla banku wierzytelności dotyczącej realizacji umowy. W wyniku tego bank przekazał mu ponad 10 mln zł. Podejrzewamy również, że urzędnik ukrywał przekazane przez bank wezwania do zapłaty należności wynikającej z przejęcia wierzytelności przedsiębiorcy.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty w prokuraturze. Urzędnikowi przedstawiono zarzut przekroczenia uprawnień oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Przedsiębiorca oraz jego żona usłyszeli zarzut oszustwa. Sąd aresztował urzędnika oraz przedsiębiorcę na trzy miesiące. Wobec 56-letniej kobiety zastosowano poręczenie majątkowe.


Jacek Dobrzyński, Rzecznik CBA


Zobacz artykuł na stronie CBA

do góry