Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Komunikaty CBA

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Inspektorzy zatrzymani, jeden po raz drugi

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Rzeszowie zatrzymali dwóch funkcjonariuszy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie. Śledztwo dotyczy między innymi podejrzenia przekroczenia uprawnień w związku z prowadzonymi przez nich kontrolami drogowymi.

Już po raz drugi agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 32-letniego inspektora z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie. Zatrzymany został także 39-letni naczelnik Wydziału Inspekcji rzeszowskiego ITD. Mężczyźni w Prokuraturze Apelacyjnej w Rzeszowie usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz nakłaniania świadków do składania fałszywych zeznań. Decyzją sądu naczelnik najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie, a funkcjonariusz został aresztowany na miesiąc.

Sprawa dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków oraz ujawnienia informacji stanowiących tajemnice służbową w związku z prowadzonymi przez nich kontrolami drogowymi.

Agenci CBA zabezpieczyli również dokumenty w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie oraz w miejscach zamieszkania obu mężczyzn.

Osoby, które obiecywały lub udzielały korzyści majątkowe lub osobiste funkcjonariuszom rzeszowskiej Inspekcji Transportu Drogowego, mogą skorzystać z klauzuli niekaralności kontaktując się z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym lub Prokuraturą Apelacyjną w Rzeszowie. Zgodnie z art. 229 kodeksu karnego: Nie podlega karze sprawca przestępstwa przekupstwa, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.


Jacek Dobrzyński, Rzecznik CBA


O wcześniejszych zatrzymaniach Inspektorów Transportu Drogowego informowaliśmy w komunikacie z 25.04.2012 roku:

Zobacz artykuł na stronie CBA

do góry