Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Komunikaty CBA

Strona znajduje się w archiwum.

CBA w Agencji – kolejne zatrzymania

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejnych pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Sprawa ma związek z korupcją i wyłudzeniem środków unijnych.

30-letnia pracownica z łódzkiego oddziału ARiMR i jej 34-letni kolega, były pracownik tej instytucji zostali zatrzymani w Łodzi. W mieszkaniu mężczyzny agenci CBA znaleźli dokumenty należące do Agencji, które powinny być przechowywane w tej instytucji, a nie w prywatnym mieszkaniu byłego pracownika. Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Sieradzu. Kobieta usłyszała zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach dotyczących kontroli wniosków o pomoc unijną. Mężczyzna podejrzany jest o żądanie łapówki od jednego z przedsiębiorców rolnych, który w 2006 roku ubiegał się o dofinansowanie swojej działalności ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Wobec wszystkich prokurator zastosował poręczenie majątkowe i dozór policyjny. Są to kolejne zatrzymania w sprawie, w której wcześniej zarzuty postawiono już 47 osobom.

Ważne dla osób, które w związku ze składanymi wnioskami o pomoc unijną wręczyły korzyść majątkową pracownikom łódzkiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

Zgodnie z art. 229 § 6 kodeksu karnego nie podlega karze sprawca przestępstwa przekupstwa , jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA

 

 

Zobacz artykuł na stronie CBA

do góry