Prawo jazdy za łapówki
Trzej mężczyźni w wieku 50, 56 i 60 lat zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wśród zatrzymanych jest pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie oraz dwaj instruktorzy jednej z warszawskich szkół nauki jazdy. W postępowaniu zarzuty usłyszało już 21 osób wręczających łapówki za zdany egzamin na prawo jazdy.
Podejrzewamy, że zatrzymani przez CBA mężczyźni w zamian za łapówki ułatwiali zdanie egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Instruktorzy nauki jazdy wśród kursantów powoływali się na wpływy w WORD. Oferowali pomoc osobom, które miały problemy ze zdaniem praktycznej części egzaminu. W zamian za ,,załatwienie” egzaminu przyjmowali korzyść majątkową w kwocie 1600 zł.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła zatrzymanym przez CBA mężczyznom zarzuty płatnej protekcji. Łącznie usłyszeli 40 zarzutów. Grozi im do 8 lat więzienia. Sąd Rejonowy, na wniosek prokuratury, aresztował na trzy miesiące jednego z instruktorów i pracownika Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. Wobec drugiego 50-letniego instruktora prokurator zastosował dozór policyjny.
W postępowaniu zarzuty płatnej protekcji usłyszało także 21 osób w związku z wręczaniem korzyści majątkowych w zamian za pomoc w zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Osobom tym grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Śledztwo jest rozwojowe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania oraz kolejne zarzuty.
Ważne dla osób, które zdobyły w ten sposób prawo jazdy:
Zgodnie z art. 229 § 6 kodeksu karnego nie podlega karze sprawca przestępstwa przekupstwa, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.
Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA