Nawigacja

na świecie

HONGKONG - Indep. Commission Against Corruption

Independent Commission Against Corruption (Niezależna Komisja Przeciwko Korupcji) została utworzona w lutym 1974 roku na mocy zarządzenia o Niezależnej Komisji Przeciwko Korupcji. Bodźcem do jej powołania był skandal związany z ucieczką skorumpowanego szefa policji oraz raport podsumowujący zarządzone w jego wyniku dochodzenie.

Na jej misję składają się trzy elementy: wykrywanie i zwalczanie korupcji, prewencja oraz akcje edukacyjno-wychowawcze skierowane do społeczeństwa. Charakter misji Komisji odzwierciedlony jest w jej strukturze organizacyjnej, na którą składają się 3 główne departamenty:
 

Departament Operacyjny - jest ramieniem śledczym ICAC, który ma za zadanie:

  • gromadzenie i rozpatrywanie podejrzeń o korupcję,
  • przeprowadzanie dochodzeń w przypadku zarzutów o korupcję,
  • przeprowadzanie dochodzeń w przypadku szantażu dokonanego przez osobę na stanowisku publicznym,
  • przeprowadzanie dochodzeń w przypadku zachowania osoby na stanowisku publicznym, które pozostaje w związku bądź sprzyja przestępstwu korupcji;

Departament Zapobiegania Korupcji - zajmuje się:

  • badaniem procedur obowiązujących w organach rządowych i administracji publicznej oraz korygowaniem tych, które mogą sprzyjać korupcji,
  • na wniosek organizacji pozarządowych lub osób prywatnych doradzaniem, jak przeciwdziałać korupcji;

Departament Kontaktów ze Społeczeństwem - skupia się na:

  • informowaniu społeczeństwa o złu, jakim jest korupcja,
  • zjednywaniu poparcia społecznego dla walki z korupcją.

Ważne jest to z punktu widzenia przeobrażania mentalności społecznej i podejścia do zjawiska korupcji. Uznano bowiem, że zapobieganie jest równie ważne, co działania odstraszające, a wojna przeciw korupcji może zostać wygrana tylko w przypadku zmiany podejścia ludzi do łapownictwa. Strategia ta okazała się skuteczną i obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Niezależność Komisji gwarantowana jest przez Ustawę Zasadniczą, odpowiednik konstytucji Hongkongu. Podlega bezpośrednio szefowi miejscowej administracji, który powołuje i odwołuje jej szefa. Zgodnie z zarządzeniem konstytuującym ICAC, szefowi podlega jego zastępca oraz tylu funkcjonariuszy, ilu uzna za stosowne. Na chwilę obecną ICAC zatrudnia ok. 1200 osób.
 

Independent Commission Against Corruption

 

do góry
Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Rozumiem, zamknij okno.