Instytut Sobieskiego
Instytut Sobieskiego jest multidyscyplinarnym ośrodkiem analitycznym, typu think-tank, zajmującym się zagadnieniami bieżącej polityki państwa oraz kwestiami istotnymi dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Jako niezależna, pozarządowa organizacja tworzy idee dla życia publicznego w Polsce, opierając się przy tym na własnych badaniach i analizach.
Instytut działa w formie prawnej fundacji, zarejestrowanej w 2004 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pracami Instytutu kieruje dwuosobowy zarząd, w skład którego wchodzą Prezes Zarządu dr Sergiusz Trzeciak oraz dr Ryszard Sowiński.
Misją Instytutu jest tworzenie idei dla Polski. Wyznawane przez niego wartości to: silne i ograniczone państwo, wolność i odpowiedzialność jednostki, swobody gospodarcze, ład społeczny oparty na prawie naturalnym. Formułuje on strategie dotyczące polityki i gospodarki, inicjuje debatę publiczną, a także stanowi forum spotkań naukowców, praktyków, polityków, dziennikarzy, obywateli chcących w świadomy sposób uczestniczyć w życiu publicznym.
Instytut rozwija swoją działalność w następujących obszarach:
- edukacja;
- finanse publiczne i polityka monetarna;
- polityka energetyczna;
- polityka obronna i bezpieczeństwo;
- prawo;
- stosunki międzynarodowe i polityka zagraniczna;
- system polityczny i komunikacja polityczna;
- technologie i społeczeństwo informacyjne;
- telekomunikacja.
W skład zespołu Instytutu Sobieskiego wchodzą: eksperci o dużym dorobku naukowym i zawodowym oraz analitycy, związani ze środowiskiem naukowym, biznesu, mediów, administracji i często bezpośrednio zaangażowani w tworzenie polityki państwa poprzez aktywne uczestnictwo w administracji rządowej, oraz doradztwo w kluczowych dziedzinach. Zasadą działania Instytutu jest jego niezależność od partii politycznych, którą gwarantować ma zasada wyłączenia eksperta IS w przypadku objęcia stanowiska w administracji rządowej.
Podstawowe formy aktywności to:
- opracowywanie i upublicznianie raportów i ekspertyz;
- współpraca z zagranicznymi think-tankami i wspólna realizacja projektów;
- organizacja konferencji, seminariów i szkoleń tematycznych;
- prezentowanie stanowisk i komentarzy w mediach (również zagranicznych);
- przygotowanie ekspertyz dla instytucji publicznych i podmiotów gospodarczych;
- program doradztwa publicznego i biznesowego;
- prowadzenie wykładów tematycznych, debat i paneli dyskusyjnych;
- przygotowywanie i wydawanie publikacji prasowych oraz książkowych;
- stałe wzbogacanie treści serwisu internetowego.
Instytut jest wydawcą pisma „Międzynarodowy Przegląd Polityczny”, kierowanego do osób zaangażowanych politycznie na wszystkich szczeblach władzy, posłów i doradców parlamentarnych oraz do dziennikarzy zajmujących się polityką, w tym polityką międzynarodową.
Instytut jest otwarty na współpracę z młodzieżą akademicką i absolwentami wyższych uczelni, oferując programy staży i praktyk. Program uniwersytecki to także propagowanie idei i edukacja młodzieży, realizowane m.in. poprzez cykl wykładów ekspertów i analityków związanych z Instytutem.