Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Czy wiesz, że

Banknot o nominale 0 rupii

Piąta Kolumna (5th Pillar) jest organizacją pozarządową w Indiach, która stawia sobie za cel oczyszczanie życia publicznego z korupcji, a także mobilizowanie młodych osób i liderów lokalnych grup obywatelskich w Indiach do walki z tym zjawiskiem.

Koalicja Piątej Kolumny ma za zadanie wzmocnienie czterech filarów demokracji: władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej i mediów.

Jedną z ostatnich inicjatyw organizacji jest wydanie banknotu o nominale 0 rupii, stanowiącego niekonwencjonalne narzędzie zachęcające każdego obywatela Indii do eliminowania korupcji na każdym poziomie w społeczeństwie.

Korupcja w formie łapówek, jak podaje na swojej stronie Piąta Kolumna, jest rozprzestrzeniona na całym świecie, a około 5 bilionów dolarów dzięki temu przechodzi z rąk do rąk, powodując wiele problemów politycznych, ekonomicznych i społecznych.

„Gdyby każdy z nas zaprzestał wręczania łapówek, możemy wspólnie skończyć z korupcją w naszym kraju” – apelują działacze organizacji na swoim portalu.

Banknot o nominale zero rupii ma symbolizować „zero korupcji” i być sposobem na wyrażenie zdania bez obawy potyczki z osobami sprawującymi władzę. W przypadku spotkania się z żądaniem łapówki, należy po prostu wręczyć banknot o tym nominale, a osoba, która wyszła z tą propozycją zrozumie, że spotkała się z odmową wręczania lub przyjęcia czegokolwiek w zamian za czynności wymagane przez prawo lub w zamian za wykonanie rzeczy niezgodnej z prawem.


Źródła: india.5thpillar.org; kopalniawiedzy.pl

do góry