Nawigacja

Raporty sytuacyjne

Sygnaliści – ludzie, którzy nie potrafią milczeć

„Sygnaliści – ludzie, którzy nie potrafią milczeć. Doświadczenia osób ujawniających nieprawidłowości w instytucjach i firmach w Polsce” – to tytuł najnowszej publikacji wydanej przez Fundację Instytut Spraw Publicznych, poświęconej zagadnieniu whistleblowingu.

Opracowanie stanowi próbę wglądu w zagadnienie whistleblowingu w Polsce z perspektywy indywidualnych doświadczeń sygnalistów. Autorzy publikacji, poruszając szereg kwestii związanych z omawianą tematyką, tworzą rzeczywisty obraz sytuacji sygnalistów w Polsce.

Jak wynika z przeprowadzonej przez autorów analizy studiów przypadku, w Polsce whistleblowing jest ciągle związany z dużym ryzykiem osobistym dla osoby sygnalizującej nieprawidłowości. I choć część problemów doświadczanych przez sygnalistów na całym świecie jest uniwersalna, to jednak wiele z nich można wyeliminować za pomocą odpowiednich rozwiązań instytucjonalnych i prawnych.

Publikacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Przeciwdziałania i Zwalczania Przestępczości. Projekt realizowany jest przy wsparciu Komisji Europejskiej i Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.

Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem. Jest ono dostępne do pobrania ze strony internetowej Instytutu, pod adresem www.isp.org.pl.

Źródło: www.isp.org.pl

 

Opublikowano w dniu 15.01.2015 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry