Ryzyko korupcji w sektorze obronnym - raport
W październiku 2012 roku Transparency International zakończyło badanie stopnia skorumpowania sektora obronnego w 82 krajach, w tym w Polsce. Raport opublikowano w zeszłym miesiącu.
W październiku 2012 roku Transparency International zakończyło badanie stopnia skorumpowania sektora obronnego w 82 krajach, w tym w Polsce. Raport opublikowano w zeszłym miesiącu.
85 procent krajów nie posiada efektywnego nadzoru parlamentu nad polityką obronności. Tylko 16 z 82 krajów wykazuje niski lub bardzo niski poziom ryzyka, na co wpływ ma szczegółowa kontrola parlamentów. W badaniu najlepiej wypadają Niemcy i Australia.
Nasz kraj znalazł się w grupie C, czyli na 3 miejscu z 7 kategorii. W charakterystyce Polski przypomniano m.in. o istnieniu demokratycznej kontroli nad siłami zbrojnymi, przejrzystości budżetu i zinstytucjonalizowanych konsultacjach społecznych. Zaobserwowano jednak upolitycznienie wyboru na najwyższe stanowiska w służbach specjalnych.
Ponadto wskazano na:
- Istniejące od 2006 roku w strukturach Ministerstwa Biuro Procedur Antykorupcyjnych regularnie kontroluje ryzyko korupcji.
- W odniesieniu do ryzyka korupcji Agencja Mienia Wojskowego jest odpowiedzialna za dystrybucję środków i posiada mechanizmy kontroli. Pełne informacje na temat wydatków są przekazywane Komisji ds. Służb Specjalnych. Nie ma jednak raportów na ten temat, stąd nie jest to poddawane debacie.
- Departament Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości w Biurze Naczelnej Prokuratury Wojskowej uznany został za skuteczny w karaniu personelu uwikłanego w działania korupcyjne. Istnieje czytelny kodeks postępowania, nie ma za to sformalizowanych przepisów odnośnie do sygnalistów, niekompletne są też dane dotyczące pracowników cywilnych i wojskowych. Zaznaczono, że nie obserwuje się politycznych nacisków na mianowanie na najwyższe stanowiska wojskowe.
Zobacz raport o Polsce
Źródło: http://government.defenceindex.org/