Nawigacja

Raporty sytuacyjne

Rządy zmuszone do działania

W kwietniu br. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (International Consortium of Investigative Journalists - ICIJ) z siedzibą w Waszyngtonie ujawniło nazwiska 130 tysięcy osób z całego świata (w tym polityków i wpływowych biznesmenów), które ukrywały swoje majątki na kontach bakowych w rajach podatkowych.

 

Publikacja tych nazwisk wywołała nie tylko lawinę komentarzy, ale też zainicjowała wszczęcie formalnych śledztw w sprawie oszustw finansowych.

Upublicznienie dwóch i pół miliona dokumentów zmusiło rządy wielu krajów do podjęcia konkretnych kroków wymierzonych w oszustów podatkowych. Poniżej przedstawiono niektóre z konsekwencji ujawnienia informacji przez ICIJ.

  1. Irlandia odzyskała ponad 4 miliony euro w wyniku porozumień sądowych, po tym jak otrzymała informacje od francuskich władz. Oczekuje też na odpowiednie dokumenty ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii.
  2. Duński minister ds. podatków przewiduje wzrost liczby postępowań ws. ukrywania dochodów w rajach podatkowych. Na ten cel władze chcą przeznaczyć równowartość ponad 20 milionów złotych.
  3. Kolumbia nałoży 33 - procentowy podatek na transakcje między tamtejszymi spółkami i osobami fizycznymi a podmiotami trzecimi w 44 krajach uznanych jako raje podatkowe.
  4. Urzędy podatkowe w Indiach zidentyfikowały ponad 500 osób, w tym dwóch członków parlamentu, powiązanych ze spółkami ujawnionymi przez ICIJ.
  5. Korea Południowa odkryła nowe dowody w sprawie byłego prezydenta Chun Doo-Hwana, które przeczą tezie, że był on bankrutem. Rodzina Doo-Hwana zgodziła się zapłacić grzywny o równowartości około pół miliarda złotych w związku z korupcją, jakiej się dopuszczano w czasie jego rządów. Kolejne 11 osób na podstawie doniesień Offshore Leaks ma zapłacić rządowi równowartość około 200 milionów złotych.
  6. Luksemburg będzie automatycznie informował władze USA o kontach bankowych posiadanych przez obywateli Stanów Zjednoczonych.
  7. Kanada przeznaczy 30 milionów dolarów na walkę z oszustwami podatkowymi i ukrywaniem dochodów w rajach podatkowych. Ma też powołać specjalną jednostkę SWAT do zwalczania tego typu przestępstw.
  8. Minister skarbu Wielkiej Brytanii oświadczył, że wszystkie jej terytoria zamorskie będą przekazywać Wielkiej Brytanii, Francji, Niemcom, Włochom i Hiszpanii informacje o osobach posiadających rachunki na ich obszarze.
  9. Śledztwa w sprawie ukrywania dochodów są prowadzone także przez amerykańskie, brytyjskie i australijskie organy podatkowe.


ICIJ zamieściło na swojej stronie narzędzie, dzięki któremu można przeszukiwać pod kątem kraju lub terytorium, z którym są powiązane spółki listę zawierającą sto tysięcy podmiotów zarejestrowanych w rajach podatkowych. Jak zaznaczono na stronie Konsorcjum, upublicznione dane są tylko niewielką częścią z dwóch i pół miliona dokumentów analizowanych przez zespół 112 reporterów z 58 krajów.


Źródło:
http://www.icij.org/blog/2013/04/release-offshore-records-draws-worldwide-response

do góry