Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmiana kodeksu postępowania w PE

Zmiany w kodeksie postępowania członków Parlamentu Europejskiego zakazują przyjmowania prezentów o wartości powyżej 150 euro. Jednakże w sytuacji, kiedy europoseł reprezentuje Parlament, taki prezent powinien zostać przekazany jego Przewodniczącemu.

Reforma kodeksu jest podyktowana skandalem korupcyjnym z udziałem deputowanych z Austrii, Rumunii i Słowenii.


W 2010 roku Parlament Europejski rozpoczął śledztwo w sprawie korupcji po tym, jak brytyjska gazeta "The Sunday Times" ujawniła, iż trzech członków Parlamentu zgodziło się za łapówkę forsować określone zmiany legislacyjne.

Na celowniku dziennikarzy-prowokatorów, odgrywających rolę lobbystów, znaleźli się: Ernst Strasser - były minister spraw wewnętrznych Austrii, Adrian Severin - były wicepremier i były minister spraw zagranicznych Rumunii, Zoran Thaler - były minister spraw zagranicznych Słowenii.

Nowe prawo ma chronić przed otrzymywaniem zapłaty za jakikolwiek nieuprawniony wpływ na decyzje parlamentu wywierane przez deputowanych wcielających się w rolę lobbystów.

Cytowany na stronie Parlamentu Europejskiego jego przewodniczący Jerzy Buzek z uznaniem przyjął akceptację przez Komisję ds. Konstytucyjnych nowego rozwiązania.

Członkowie Parlamentu podczas swojej trzyletniej kadencji będą musieli publicznie i online ujawniać każdą działalność zawodową, członkowstwo w radach nadzorczych spółek czy organizacjach pozarządowych, uczelniach, nawet w formie doraźnych wykładów.

Będą oni musieli ujawniać także każdą otrzymaną pomoc finansową lub istnienie stosunków mogących powodować konflikt interesów.

W przypadku naruszenia kodeksu postępowania Przewodniczący Parlamentu zwróci się o opinię do Komitetu Doradczego, służącego pomocą także każdemu z członków Parlamentu. Możliwą karą jest nagana, utrata zarobków w wysokości od 2 do 10 stawek dziennych, czasowe (do 10 dni)  zawieszenie w pracach Parlamentu (jednak z prawem do głosowania), odsunięcie od roli sprawozdawcy lub z innego stanowiska w ramach PE. Każda z tych kar będzie ujawniana na stronie internetowej Parlamentu.

Nowe zasady wejdą w życie 1 stycznia 2012 roku.

 

Źródło:
http://www.europarl.europa.eu/en/pressroom/content/20111114IPR31468/html/New-Code-of-Conduct-for-MEPs-endorsed-by-Constitutional-Affairs-Committee


 
 

 

 

do góry