Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kodeks etyczny dla ministrów rządu WKS

Prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej, Alassane Ouattara, nakazał ministrom podpisanie kodeksu etycznego. Ma to ich zobligować do uczciwego wypełniania swoich obowiązków.

Ouattara przedstawił im do podpisu dokument 9 sierpnia 2011 roku na posiedzeniu rady ministrów w obecności głowy państwa. Premier wraz z ministrami zobowiązali się do przestrzegania wszystkich wytycznych zawartych w dokumencie.


Prezydencka inicjatywa stanowi element wdrażania zasad moralności w życiu publicznym oraz przeciwdziałania szerzącej się korupcji, gdyż w opinii Ouattary zjawisko to w różnych postaciach wrosło w praktykę rządzenia krajem. Oprócz działania w interesie publicznym nakierowanym na uzdrowienie finansów publicznych i administracji, krok ten skierowany jest na zewnątrz, do potencjalnych inwestorów zagranicznych. Wybrzeże Kości Słoniowej, które kiedyś cieszyło się opinią kraju przyjaznego biznesowi, za sprawą m.in. korupcji, spadło w ostatnim rankingu Banku Światowego „Doing Business” na 169 miejsce spośród 183 sklasyfikowanych państw. Tendencję tę głowa państwa chce odwrócić.

W tym względzie w prezydencie Ouattarze pokładane są duże nadzieje z racji jego ekonomicznego wykształcenia oraz wieloletniego doświadczenia w pracy dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Kraj potrzebuje odbudowy wizerunku także ze względu na fakt, iż był areną wojny domowej, gdy poprzedni prezydent nie uznał wyniku wyborów z 2010 roku.Źródła:

http://af.reuters.com/article/topNews/idAFJOE77901I20110810

http://indepthafrica.com/news/westafrica/ivory-coasts-ouattara-adopts-ethics-code-to-oust-corruption/

http://www.africanewscircle.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1153:ouattara-introduces-code-of-ethics-in-ivory-coast&catid=44:africa&Itemid=84

 

 

do góry