Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niger będzie miał własną instytucję antykorupcyjną

Władze Nigru poinformowały o podjęciu decyzji ustanawiającej krajową instytucję antykorupcyjną. Jej celem będzie zintensyfikowanie wysiłku w walce z tym rodzajem przestępczości.

 

Stosowny komunikat wydany został w środę, 27 lipca 2011 roku. Nowa instytucja nazywać się będzie Haute Autorité de Lutte contre la corruption et les Infractions Assimilées, co na polski przetłumaczyć można jako Wysoka Władza ds. Zwalczania Korupcji i Przestępstw z nią związanych. W jej skład wejdą przedstawiciele zarówno instytucji publicznych, sektora prywatnego, jak i organizacji pozarządowych.

Głównym zadaniem nowego organu będzie centralizacja i koordynacja działań podejmowanych w walce z korupcją przez inne krajowe instytucje. Do jego kompetencji należeć będzie również przyjmowanie zawiadomień i informacji dotyczących przestępczości korupcyjnej. Ponadto zajmować się będzie monitorowaniem poziomu korupcji oraz opracowywanie studiów i analiz z tego zakresu, jak też formułowaniem propozycji działań i procedur prewencyjnych.

Rząd podjął się jej utworzenia w nadziei, że uda się zredukować skalę powszechnego w Nigrze łapownictwa, które negatywnie odbija się na gospodarce poprzez odstraszanie zagranicznych inwestorów i spowolnienie tempa wzrostu PKB.


Źródła:

 

 

http://www.lesahel.org/index.php?option=com_content&view=article&id=7962:au-conseil-des-ministres--le-gouvernement-adopte-plusieurs-projets-de-textes-et-des-mesures-nominatives&catid=34:actualites&Itemid=53

http://jurist.org/paperchase/2011/07/niger-establishes-anti-corruption-agency.php

http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5ht3TfXJbY8U4AdnTBNl3wtzLKkjw?docId=CNG.b8ddcd45fb4de7570a444013d5b8e3ad.41

http://blogs.wsj.com/corruption-currents/2011/07/27/niger-creates-anti-corruption-body/

 

 

do góry