Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Agencja Antykorupcyjna Tajwanu

Tajpej. 20 lipca tego roku na Tajwanie rozpoczęła działalność Agencja Antykorupcyjna. Jej powołanie jest spełnieniem obietnic prezydenta Ma Ying-jeou, złożonych w 2008 roku.

Z Tajwanu raz po raz dochodzą informacje o korupcji na najwyższych szczeblach władzy. Na początku lipca o malwersacje został oskarżony były prezydent Lee Teng-hui. To już kolejna, po Chen Shui-bianie, głowa tego państwa odpowiadająca za korupcję.

W czerwcu Sąd Najwyższy na Tajwanie odrzucił apelację skazanego za korupcję, Chen Shui-biana. Jednocześnie jednak zmniejszył zasądzoną mu karę z dożywocia do 20 lat pozbawienia wolności. W wyniku procesu, który zakończył się we wrześniu 2009 roku, byłemu już wtedy prezydentowi Tajwanu, udowodniono sprzeniewierzenie środków publicznych, fałszerstwo oraz pranie pieniędzy.

Pomysł na stworzenie specjalnej jednostki antykorupcyjnej powstał 10 lat temu. Władze miały jednak wątpliwości czy kompetencje agencji nie będą pokrywały się  z innymi służbami. Punktem zwrotnym było ujawnienie rok temu korupcji w Sądzie Najwyższym Tajwanu.

Prezydent przyznał w swym inauguracyjnym przemówieniu, że uwikłanie w skandal kilku sędziów,  przekonało go o konieczności podjęcia się tego przedsięwzięcia.

Źródła:

http://taiwantoday.tw/ct.asp?xItem=172153&CtNode=414

http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=306

http://news.yahoo.com/taiwan-sets-special-anti-corruption-unit-073245916.html


 

 

 

 

do góry