Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Antykorupcyjna aplikacja na telefon komórkowy

Portal TrustLaw piórem George’a Fominyena informuje o testach aplikacji na telefony komórkowe, która ma pomóc bronić się mieszkańcom Kamerunu przed urzędniczą korupcją.Aplikacja nazywa się NoBackchich (Nie dla Bakszyszu) i obecnie znajduje się w fazie testów na telefonach komórkowych wyposażonych w system operacyjny Android.

W powszechnej opinii rozbudowana biurokracja, zawiłe procedury i brak przejrzystych informacji leżą u podstaw praktyki wymuszania przez urzędników na mieszkańcach łapówek. Jak zadeklarował portalowi w rozmowie telefonicznej 24-letni twórca aplikacji, Herve Ndjia, odpowiedzią właśnie na to zjawisko ma być NoBackchich.


Po dokonaniu instalacji na telefonie komórkowym użytkownik za pośrednictwem aparatu uzyskuje dostęp do bazy danych, jakie kroki powinien przedsięwziąć, jakich formalności dopełnić oraz jakie koszty ponieść, by uzyskać od konkretnych instytucji interesujące go świadczenia. Opisane zostały takie usługi, jak procedura ubiegania się o prawo jazdy, pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej czy wydania aktu urodzenia lub zgonu, a więc pola urzędniczych nadużyć. W zamyśle, mając dostęp do wspomnianej wiedzy, ludzie będą mniej podatni na oszustwa i wymuszenia.

Ponadto, rozwijana nowinka ma ułatwiać wymianę informacji i doświadczeń na temat skorumpowanych urzędników. Na tej podstawie powinna rozwinąć się swoista społeczność demaskatorów, której aktywność poprzez wspólne działanie ułatwi wywieranie presji na administrację.

Aplikacja ma być gotowa pod koniec sierpnia 2011 roku. W dalszej kolejności przygotowana będzie wersja na telefony z innymi systemami operacyjnymi niż Android.Źródło:

http://www.trust.org/trustlaw/news/interview-mobile-application-combats-cameroons-corruption

 

 

do góry