Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmiany w egipskim prawodawstwie

Kair. Kilka kluczowych zmian w systemie prawnym Egiptu zamierza wprowadzić premier Essam Sharafz, który zapowiedział powołanie doradcy ds. ochrony praw człowieka, utworzenie agencji antykorupcyjnej i zniesienie bezterminowego aresztu bez postawienia zarzutów (stosowanego na podstawie ustawy o stanie nadzwyczajnym z 1981 roku, z której szeroko korzystał Hosni Mumbarak w walce z przeciwnikami politycznymi).

Krok w stronę demokracji został wymuszony demonstracjami i okupowaniem  Placu Wyzwolenia (at-Tahrir) - donosi agencja Reuters.

Według ostatnich informacji dotyczących rozliczania rządów Hosniego Mubaraka,  zakaz opuszczania kraju wydano w stosunku do Zainab Abdullatif Mohammad - żony Ahmada Nazifa i jego dwóch synów - Khaleda i Sharifa.  Były premier, sprawujący swą funkcję od lipca 2004 do stycznia 2011 roku, został oskarżony o nadużycie władzy i zgromadzenie mienia znacznie przewyższającego to, jakie mógłby posiadać w oparciu o legalne źródła dochodów. W zeszłym miesiącu Urząd ds. Nielegalnych Dochodów skonfiskował majątek polityka, włączając w to nieruchomości, majątek ruchomy, papiery wartościowe itd.

Podczas śledztwa prowadzonego przez Urząd wyszło na jaw, że były minister spraw obywatelskich - Kamal Al-Shathli - przepisał jednemu z członków swojej rodziny - Ehab Nasef Mohammad Khalifa - majątek, którego pochodzenie chciał ukryć przed władzami. Nasef chciał zawrzeć ugodę, zgodnie z którą miał się zrzec tej darowizny.

Egipt w 2005 roku podpisał Konwencję Narodów Zjednoczonych Przeciw Korupcji, jednak nie nastąpił kolejny element procesu wprowadzenia jej w życie, czyli ratyfikacja, której brak ze strony państwa wskazuje, że ono, żenie przystępuje ono do danej umowy.

Źródła:

http://af.reuters.com/article/topNews/idAFJOE76L00Q20110722
http://www.kuna.net.kw/NewsAgenciesPublicSite/ArticleDetails.aspx?id=2180921&Language=en

 


 

do góry