Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konflikt etyczny prezydenta Peru

Prezydent-elekt odsunął swojego brata z grona doradców po tym, jak lokalne gazety zarzuciły mu nepotyzm. Ollanta Humala, którego zaprzysiężenie na prezydenta Peru nastąpi 28 lipca musi tłumaczyć się za młodszego brata – Alexisa. Sprawa dotyczy jego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, podczas którego rozmawiano o eksporcie peruwiańskiego gazu.

W negocjacjach z władzami Rosji i Gazpromem występował on jako oficjalny wysłannik peruwiańskiego rządu. Wywołało to zamieszanie wśród współobywateli, po pierwsze dlatego, że to im prezydent – elekt obiecał ułatwiony dostęp do krajowych złóż energii, po drugie – do zaprzysiężenia na prezydenta nie można mówić o oficjalnym reprezentowaniu go przez Alexisa.  Krytycy domagają się także powstrzymania młodszego brata prezydenta przed zajmowaniem jakichkolwiek stanowisk w rządzie. 


Ollanta wygrał lipcowe wybory prezydenckie, w których konkurował z Keiko Fujimori – córką byłego prezydenta kraju Alberto Fujimoriego, na fali haseł walki z korupcją.  Zawsze też  podkreślał, że Peruwiańczykom należy się udział z przychodów, jakie generują bogactwa naturalne kraju, w tym gaz ziemny. Humala tłumaczy, że wyjazd Alexisa do Rosji odbył się bez jego wiedzy.

Popularność obecny prezydent zdobył dzięki aktywności jako oficer wojska. Ćwierć wieku temu walczył z partyzantami Świetlistego Szlaku, którzy w latach 80-tych i 90-tych siali postrach w kraju. Przeprowadził też zamachu stanu przeciwko Alberto Fujimoriemu, byłemu prezydentowi, odsiadującemu obecnie wyrok 25 lat pozbawienia wolności za łamanie praw człowieka.

 

Źródło:
http://www.livinginperu.com/news-15471-politics-brother-perus-president-elect-suspended-after-unauthorized-visit-russia
http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-13651468
http://articles.cnn.com/2011-06-06/world/peru.humala.facts_1_ollanta-humala-president-alberto-fujimori-keiko-fujimori?_s=PM:WORLD
http://interamericansecuritywatch.com/tag/anti-corruption

do góry