Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znowu korupcja w brazylijskim rządzie?

4 wysokich rangą urzędników brazylijskiego Ministerstwa Transportu zostało zawieszonych po tym, jak jeden z tygodników zarzucił im korupcję. Jednocześnie prezydent Dilma Rousseff wyraziła zaufanie do kierującego resortem Alfredo Nascimento.

Sprawa nieprawidłowości ujrzała światło dzienne w sobotę, 2 lipca 2011 roku, gdy w artykule na łamach tygodnika „Veja” opisano proceder korupcyjny na szczytach Ministerstwa Transportu. Według magazynu 4 czołowych urzędników resortu stworzyło łapówkarską siatkę, dzięki której pobierali procent od wartości idących w miliony brazylijskich reali zamówień publicznych, na których przydzielanie mieli wpływ. Uwikłanymi mają być: dyrektor gabinetu ministra, doradca ministra, dyrektor generalny departamentu infrastruktury oraz dyrektor państwowego przedsiębiorstwa inżynieryjno-budowlanego Valec.


Minister Nascimento zareagował na doniesienia błyskawicznie, o czym donosi miejscowa prasa. Jeszcze tego samego dnia wydał oświadczenie, w którym zawiesił w obowiązkach wspomnianych urzędników. Jednocześnie zarządził przeprowadzenie wewnętrznego postępowania wyjaśniającego, które ma potwierdzić lub obalić stawiane im przez prasę zarzuty. Równolegle z nim, by zagwarantować pełną i wiarygodną weryfikację doniesień, swoje dochodzenie przeprowadzić ma Urząd Głównego Audytora.

W poniedziałek stojąca na czele rządu prezydent Dilma Rousseff wydała oświadczenie, w którym wyraziła swoje zaufanie i wsparcie dla poczynań ministra. Zarówno Nascimento, jak i zawieszeni przez niego oficjele należą do tego samego ugrupowania, Partii Republiki (Partido da Republica), która w koalicji wspiera rząd pani prezydent.

W ostatnim czasie jest to kolejne zamieszanie w administracji pani prezydent. Do złożenia dymisji zmuszony został szef jej kancelarii, również ze względu na podejrzenia o korupcyjnym charakterze, o czym przed miesiącem donosił Serwis Edukacji Antykorupcyjnej.


Źródła:
http://en.mercopress.com/2011/07/04/brazilian-transport-ministry-suspends-four-top-officials-on-corruption-claims
http://www.laht.com/article.asp?ArticleId=404250&CategoryId=14090
http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=75&id=5288
http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=37&id=1679

 

 

 


 

do góry