Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Brytyjczycy domagają się dochodzenia w FIFA

Komisja brytyjskiego parlamentu w przyjętym raporcie domaga się, by FIFA przeprowadziła dochodzenie w sprawie podejrzeń o korupcję przy wyborze organizatora Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 roku.

 Komisja Kultury, Mediów i Sportu wydała raport z przeprowadzonych przesłuchań w sprawie niepowodzenia angielskiej kandydatury do organizacji Mistrzostw Świata w 2018 roku. Sprowokowała je ogłoszona w grudniu 2010 roku decyzja o przyznaniu imprezy Rosji, wywołała bowiem ona szok w strukturach angielskiego związku piłki nożnej, jak i w opinii publicznej. Tym bardziej, że kandydatura Albionu została odrzucona już w pierwszym etapie po otrzymaniu raptem 2 głosów.


W kontekście konkursu były szef angielskiej federacji, David Triesman, ujawnił, iż 4 członków Komitetu Wykonawczego FIFA, którzy uczestniczyli w elekcji, domagało się od niego łapówek w zamian za poparcie kandydatury Londynu. Spośród nich, pozostający już poza strukturami federacji, jej były wiceprezydent Jack Warner, zażyczył sobie około 2,5 miliona funtów, oficjalnie na budowę szkół na Trynidadzie i Tobago oraz dodatkowych 500 tysięcy funtów na zakup dla Haiti praw transmisyjnych, które, jak się okazało, sam posiada. Nicholas Leoz z Paragwaju za wsparcie Anglii chciał tytułu szlacheckiego, Worawi Makudi z Tajlandii praw do transmisji towarzyskiego meczu Tajlandia-Anglia, zaś Ricardo Teixeira z Brazylii otwarcie zapytał, co Triesman ma mu do zaoferowania.

Zdaniem komisji, zachowanie władz Światowej Federacji Piłkarskiej, w obliczu tak poważnych zarzutów, graniczy z lekceważeniem oraz sprawia wrażenie próby zamiecenia sprawy pod dywan, czym posłowie byli zbulwersowani. Wobec szkód w wizerunku, jakich w ostatnich tygodniach doznała FIFA, powinny one przeprowadzić pełne i niezależne dochodzenie w sprawie poczynań członków Komitetu Wykonawczego. Wynik tegoż postępowania powinien następnie zostać upubliczniony.

W opinii posłów zszarganej reputacji nie poprawi działalność tzw. rady mędrców, którą stary-nowy prezydent FIFA, Sepp Blatter, obiecał powołać, bowiem znaleźć się w niej mają osoby całkowicie spoza futbolu, jak słynny tenor Plácido Domingo czy były sekretarz stanu USA Henry Kissinger.

Ponadto członkowie niższej izby brytyjskiego parlamentu zalecili, by angielska federacja przeprowadziła analizę i ewaluację własnych działań w ramach feralnej kandydatury. Na przyszłość zaś komisja rekomenduje rządowi i federacji rewizję strategii udziału w konkursach na organizację wydarzeń sportowych o międzynarodowej randze.

Źródła:
http://www.independent.co.uk/sport/football/news-and-comment/mps-demand-investigation-of-world-cup-corruption-2307026.html
http://www.guardian.co.uk/football/2011/jul/05/fifa-accused-select-committee-report

 

 

do góry