Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupcja w stowarzyszeniu praw autorskich

Hiszpańskie służby pod korupcyjnymi zarzutami zatrzymały szefa stowarzyszenia zarządzającego prawami autorskimi na tamtejszym rynku. Miał on być zamieszany w proceder wyprowadzania środków z jego budżetu. Oprócz niego zatrzymane zostało 8 innych osób.

Funkcjonariusze Guardia Civil na polecenie antykorupcyjnej prokuratury w piątek, 1 lipca 2011 roku wkroczyli do obiektów należących do Sociedad General de Autores y Editores (SGAE). Stowarzyszenie to zajmuje się zarządzaniem prawami autorskimi do utworów audiowizualnych oraz poborem opłat za ich wykorzystanie na terenie Hiszpanii.


W sumie rewizji dokonano w 17 obiektach, zarówno należących do SGAE jak i osób prywatnych. Ponadto służby prasowe podały do publicznej wiadomości, iż w ich wyniku zatrzymano 9 osób, w tym dyrektora stowarzyszenia, Teddy’ego Bautistę.

Działania te mają związek z postępowaniem, które doprowadziło do aresztowania José Luisa Rodrígueza Neri, dyrektora podległego SGAE Sociedad Digital de Autores de España (SDAE). Zarzuca się mu oszustwa finansowe, sprzeniewierzenie środków oraz działanie na szkodę stowarzyszenia, którym kierował. Uknuł on intrygę, która polegała na tym, iż SDAE zawierało z kontrolowaną przez niego firmą doradczą umowy na usługi, które w ogóle nie miały miejsca.

Prokuratura uważa, iż Bautista, który osobiście wyznaczył Neriego na szefa SDAE i który w pełni kontroluje wszelkie poczynania stowarzyszenia, nie mógł nie wiedzieć o mającej miejsce korupcji.

Źródła:
http://www.elpais.com/articulo/english/Nine/arrests/in/raid/against/copyright/organization/elpepueng/20110701elpeng_5/Ten
http://www.thereader.es/local-business-a-finance/6752-spains-performing-rights-organisation-sgae-raided-by-anticorruption-police.html

 

 

do góry