Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Organizacje zadowolone z ustawy

Powstała w 1993 roku organizacja Global Witness, która jako pierwsza zaczęła zwalczać powiązania między wyzyskiwaniem zasobów naturalnych a konfliktami zbrojnymi i korupcją, wyraziła zadowolenie z powodu wejścia w życie brytyjskiej ustawy antykorupcyjnej.

Po kilku decyzjach o przesunięciu tego terminu, ostatecznie jej zapisy zaczęły obowiązywać z dniem 1 lipca tego roku.

Działacze organizacji są przekonani, że w przypadku odpowiedniego egzekwowania zapisów, ustawa będzie istotnym narzędziem do zwalczania korupcji i ubóstwa na całym świecie. Przedstawiciele Global Witness przestrzegają jednak, że dla spełnienia zakładanych podczas tworzenia ustawy celów, niezbędna jest wola polityczna. Według przedstawicieli organizacji, to do rządu należy zapewnienie niezbędnych do efektywnego egzekwowania ustawy środków.

George Boden z Global Witness podkreśla, że korupcja nie jest przestępstwem bez ofiar, ani też nieuniknionym kosztem związanym z prowadzeniem interesów. Przeciwnie, według Bodena, korupcja ma niszczycielski wpływ na najbiedniejsze kraje powodując, że ogromne sumy zamiast na szkoły, szpitale i inne podstawowe świadczenia społeczne, są przeznaczane na bezużyteczne i przeszacowane projekty oraz utrzymywanie przy władzy nieodpowiednich ludzi.

Boden dodał, że nowa ustawa antykorupcyjna pomoże w walce z ubóstwem na całym świecie poprzez zapobieganie korupcji podkopującej procesy rozwojowe. Jej zapisy mogą także pomóc w stworzeniu odpowiedniego środowiska dla uczciwych brytyjskich przedsiębiorstw, które nie płacą łapówek. Jednakże jak podkreślał Boden, będzie to możliwe jedynie w przypadku jeśli rząd zapewni dostateczne środki dla egzekwowania ustawy.

Źródło: www.globalwitness.org (1.07.2011)

 

 

do góry