Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

2 tysiące spraw korupcyjnych

Przy okazji decyzji ławy przysięgłych, która uznała byłego gubernatora Illinois Roda Blagojevicha za winnego stawianych mu zarzutów, Federalne Biuro Śledcze, które czynnie uczestniczyło w postawieniu go przed obliczem sprawiedliwości – dokonało przeglądu innych spraw korupcyjnych.

FBI jest służbą dbającą o bezpieczeństwo narodowe, w którym zawiera się egzekucja istniejącego prawa karnego, w tym prowadzi główne śledztwa korupcyjne zarówno o zasięgu krajowym, jak i lokalnym. Agenci przyznają, że czerwiec obfitował w takie śledztwa i podają przykłady:

  • Komisarze hrabstwa Lackawanna w Pensylwanii dopuszczali się wymuszeń i żądali łapówek od przedsiębiorców chcących prowadzić biznes na ich terytorium. W grę wchodzą setki tysięcy dolarów. Wyrok w tej sprawie ma być ogłoszony 28 września.
  • W Nashville w stanie Tennessee oskarżono policjantów, którzy współpracowali z dilerami narkotyków i użyczali im policyjnego radiowozu. Policjanci oprócz zarzutów usłyszeli również, że swoim działaniem zawiedli 1800 pracowników i funkcjonariuszy miejscowej policji.
  • W Arizonie agenci Biura do Spraw Imigracyjnych i Celnych udostępniali dane wrażliwe osobom powiązanym ze światem przestępczym.
  • Sędzia z Cleveland przyjmował łapówki za przychylne wyroki, a burmistrz jednego z miasteczek na Florydzie obiecał pewnemu przedsiębiorcy pochylić się nad zmianą podatków miejskich w ten sposób, aby budowane przez niego kondominia cieszyły się większym wzięciem u kupujących mieszkania.
     
     

We wszystkich stanach toczy się obecnie ponad 2 tysiące śledztw, w których przewijają się nazwiska funkcjonariuszy publicznych. W roku 2010 wysiłki FBI pozwoliły w podobnych sprawach skazać 900 osób. Na swojej stronie Biuro podaje, że wiele śledztw nigdy nie trafia na czołówki gazet.

Źródło:
http://www.fbi.gov/news/stories/2011/june/corruption_063011/corruption_063011

 

 

 

 

do góry