Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kanada włącza się w walkę z międzynarodową korupcją

Gdy 24 czerwca 2011 roku firma Niko Resources zawarła ugodę z kanadyjskim wymiarem sprawiedliwości w sprawie dotyczącej oskarżenia o przekupstwo zagranicznego urzędnika, był to pierwszy tego typu przypadek w historii kraju.

Przedsiębiorstwu działającemu w branży wydobywczej zarzucono, że przekupiło zagranicznego funkcjonariusza państwowego z Bangladeszu, czym dopuściło się złamania kanadyjskiej ustawy Corruption of Foreign Public Officials Act. W ramach ugody sądowej w zamian za umorzenie dalszego postępowania, Niko przyznało się do wręczenia w 2005 roku korzyści majątkowej oraz zgodziło się zapłacić 9,5 miliona dolarów kanadyjskich (27 milionów złotych) grzywny, jak również pozostawać przez 3 lata pod nadzorem. Jest to pierwszy przypadek pociągnięcia do odpowiedzialności podmiotu za złamanie wspomnianej ustawy od wejścia jej w życie w 1999 roku.


Jak ustalił antykorupcyjny zespół Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej, który prowadził dochodzenie w tej sprawie, firma dla własnych korzyści za pomocą łapówki chciała wpłynąć na ministra energii i surowców mineralnych Bangladeszu. W zamian za samochód marki Toyota oraz pokrycie kosztów podróży do Stanów Zjednoczonych i Kanady o łącznej wartości 195 tysięcy dolarów kanadyjskich (557 tysięcy złotych), miał on łagodnie potraktować firmę po awarii w jednym z jej obiektów, w wyniku której doszło do skażenia okolicznych terenów.

Niko zgodziło się współpracować ze śledczymi licząc na zmniejszenie zasądzonej kary. Przyznało się do korupcji i zobligowało do przeciwdziałania jej w przyszłości. Pierwszym ku temu krokiem jest ustanowienie stanowiska dyrektora odpowiedzialnego za zapobieganie nieprawidłowościom (chief compliance officer), który odpowiadać będzie bezpośrednio przed radą nadzorczą.

Jak donosi prasa w Bangladeszu, sprawą zainteresowała się miejscowa instytucja antykorupcyjna - Anti Corruption Commission (ACC). Jej dyrektor w wypowiedzi udzielonej mediom stwierdził, że ACC zapozna się ze szczegółami postępowania przed kanadyjskim sądem.Źródła:

http://www.rcmp-grc.gc.ca/ab/news-nouvelles/2011/110624-niko-eng.htm

http://blogs.wsj.com/corruption-currents/2011/06/24/niko-resources-is-first-to-get-rcmp-anti-bribery-plea-deal/

http://www.osler.com/NewsResources/Details.aspx?id=3602

http://www.gulf-times.com/site/topics/article.asp?cu_no=2&item_no=443501&version=1&template_id=44&parent_id=24

 

do góry