Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kłopoty potentata energetycznego

Były dyrektor włoskiego przedsiębiorstwa energetycznego Eni, Mario Reali, powiedział, że dyrektorzy tej firmy w Kazachstanie otrzymywali łapówki. Z kolei rzecznik Eni tłumaczy, że w śledztwie to właśnie jego firma ma status pokrzywdzonego.

W listopadzie 2010 roku agencja Reutera podała, że Kazachstan zamierza przeanalizować porozumienia zawarte z firmą Agip, będącej częścią Eni, twierdząc, że podczas realizacji największego przedsięwzięcia energetycznego w kraju, na  polach naftowych Kaszagan , doszło do oszustw na kwotę ponad 100 milionów dolarów.


Największa włoska firma była wspólnikiem eksploatacji pól naftowych Karaczaganak i na Kaszaganie – wyspie na Morzu Kaspijskim. Występujące tam zasoby ropy oceniane są na 13 miliardów baryłek. Dekadę temu złoża Kaszagan uznano za jedno z największych odkryć na przestrzeniu 30 lat. Pod koniec 2010 roku Eni było w posiadaniu około 17 procent udziałów w tym przedsięwzięciu.

Eni jest przedsiębiorstwem założonym w latach 50 ubiegłego wieku i, jak podkreśla firma, jego  działalność jest ściśle związaną z rozwojem gospodarczym Włoch.  W polu jego zainteresowań leży wydobycie ropy, gazu, przemysł petrochemiczny, obsługa pól naftowych i.in. Inwestycje niemal wszystkich wiodących firm zagranicznych, oprócz Eni również Exxon Mobil, Shell, Chevron-Texaco, spowodowały w ciągu zaledwie kilku lat niemal dwukrotny wzrost wydobycia ropy naftowej w rejonie Morza Kaspijskiego. 

Oskarżenia o korupcję wymusiły również rozpoczęcie śledztwa w Kuwejcie i Iraku.

 

Źródła:

http://www.upi.com/Business_News/Energy-Resources/2011/06/23/Eni-Saipem-caught-up-in-bribery-probe/UPI-67461308827023/

http://www.adnkronos.com/IGN/Aki/English/Business/Italy-Comments-from-ex-Eni-manager-in-Russia-sparks-corruption-probe_312159738107.html

http://www.trust.org/trustlaw/news/eni-says-it-is-injured-party-in-oilfield-bribe-probe/

http://www.eni.com/en_IT/company/company-profile/company-profile.shtml

http://www.eni.com/en_IT/media/press-releases/2010/05/31-05-2010-pres-rep-kazakhstan-meets-scaroni.shtml?menu2=media-archive&menu3=press-releases

http://www.eni.com/en_IT/innovation-technology/eni-projects/kashagan/kashagan-project.shtml

http://www.petrolinvest.pl/przemysl-naftowy-i-gazowy-w-republice-kazachstanu.html

http://www.themoscowtimes.com/business/article/kazakhstan-accuses-eni-unit-of-fraud/423977.html

 
 

 

do góry