Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Były kandydat na prezydenta USA oskarżony

Byłemu demokratycznemu kandydatowi na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johnowi Edwardsowi, postawiono zarzut złamania prawa o finansowaniu kampanii wyborczych. 3 czerwca zdecydowała tak federalna ława przysięgłych. Edwards miał przeznaczyć 900 tysięcy dolarów pochodzących z darowizn na ukrycie romansu, któego owocem było nieślubne dziecko kandydata.

Akt oskarżenia wskazuje na zmowę w celu złamania federalnej ustawy o finansowaniu kampanii wyborczych, złożenie fałszywych zeznań przed Federalną Komisją Wyborczą (Federal Election Commission - FEC) i otrzymanie nielegalnych darowizn.

Sprawa nie jest prosta, bowiem prawnicy już spierają się o to, czy John Edwards rzeczywiście złamał  prawo i czy próbując ukryć romans wpłynął na prawidłowy przebieg wyborów.

Edwards miał dopuścić się tych czynów w latach 2007 - 2008. Wówczas kandydat Demokratów opłacał z darowizn na kampanię wyborczą koszty leczenia, podróży i zakwaterowania, niezbędne dla ukrycia kochanki przed mediami i opinią publiczną. Ujawnienie pozamałżeńskiego związku mogłoby osłabić poparcie dla Edwardsa.

Jeśli zostanie uznany winnym, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności i 250 tysięcy dolarów grzywny za przyjęcie każdej z nielegalnych darowizny.

John Edwards w 2004 roku ubiegał się o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych, by jeszcze w tym samym roku stanąć jako kandydat na wiceprezydenta u boku Johna Kerry’ego. 

Źródła:

http://www.justice.gov/usao/nv/victim_witness/case_updates.html

http://www.justice.gov/opa/pr/2011/June/11-crm-721.html

http://www.fbi.gov/news/news_blog/john-edwards-charged-in-scheme-to-violate-federal-campaign-finance-laws

http://www.newsmax.com/Headline/JohnEdwards-Newsmax-Scandal-indictment/2011/06/03/id/398770

http://online.wsj.com/article/SB10001424052702303714704576383941717081666.html?mod=googlenews_wsj

http://justice-integrity.org/index.php?option=com_myblog&show=leta-s-question-questionable-federal-anti-corruption-tactics.html&Itemid=

 
 

 

do góry