Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nigeryjski polityk zatrzymany

4 czerwca 2011 roku Nigeryjska Komisja ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych (Economic and Financial Crimes Commission - EFCC) aresztowała w stolicy kraju – Abudży - jednego z czołowych polityków w kraju – marszałka izby niższej parlamentu Dimeji Bankole.

Zatrzymano go pod zarzutem oszustw związanych z przemysłem wydobywczym. Podejrzewa się go także o roztrwonienie 9  z 11 milionów nigeryjskich nair (NGN) przeznaczonych na pracę parlamentu w latach 2008-2009. Jednym z przewinień marszałka było zatwierdzenie kupna kserokopiarek za kwotę 260 tysięcy nair każda, podczas gdy rynkowa wartość kserokopiarki wynosiła 160 tysięcy.


Aresztowanie nastąpiło po upłynięciu poniedziałek ultimatum do dobrowolnego stawienia się na policji i ponad czterogodzinnym oblężeniu jego rezydencji w abudżańskiej dzielnicy Asokoro.

Bankole prawdopodobnie planował uciec z kraju do Lagos, a wiadomość o tym zamiarze niewątpliwie przyspieszyła decyzję o jego aresztowaniu. Jest ono jednym z  najpoważniejszych dokonanych przez  antykorupcyjną agencję, utworzoną w 2003 roku przez byłego prezydenta Olusegun Obasanjo.

 

Źródło:

http://www.cbc.ca/news/world/story/2011/06/06/nigeria-corruption-charge.html?ref=rss

 

 

 

 

 

 

do góry