Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dowody na korupcję w piłce

W piątek 10 czerwca światowe agencje podały, że przynajmniej jeden z działaczy Karaibskiej Federacji Piłki Nożnej przyjął łapówkę – 40 tysięcy dolarów w gotówce.

Prezesów karaibskich zwiazków można podzielić na trzy kategorie: pierwsza - zaprzecza otrzymaniu pieniędzy; druga – w sumie czterech działaczy – przyznaje, że spotkała się z korupcyjną propozycją, jednak ją odrzuciła; trzecia – reprezentowana przez prezesa związku z Surinamu Louisa Giskusa - przyznaje się do otrzymania łapówki.

Do korupcji miało dojść 10 maja podczas spotkania CFU w Trynidadzie. Giskus, który twierdzi, iż nie wiedział, że pieniądze pochodzą od Katarczyka Mohameda Bin Hammama, poinformował o incydencie przedstawicieli FIFA. Na razie otrzymane pieniądze ulokowano na koncie bankowym w oczekiwaniu na decyzję międzynarodowej federacji.

Jeszcze kilka dni temu “Times Live” podał za Reutersem, że 20 z 25 związków piłki nożnej na Karaibach, zrzeszonych w Caribbean Football Union – CFU, nie stawi się na zaplanowanym przez FIFA przesłuchaniu ws. korupcji. Mityng miał się odbyć w Miami na Florydzie. Federacje podkreśliły jednak, że planują zwołać własne zebranie kryzysowe.

Wcześniej FIFA wystosowała pismo, z prośbą o przedstawienie dokumentów, na to jakoby Mohamed bin Hammam oferował im łapówki – donosi brytyjski „The Guardian”.

Katarczyk bin Hammam planował ubiegać się w czerwcowych wyborach o prezydenturę Międzynarodwj Federacji, jego rywalem w walce o tę posadę miał być - rządzący od 12 lat organizacją - Blatter, który będąc jedynym kandydatem ostatecznie ją wygrał.

 
Źródła:

http://news.sky.com/skynews/Home/World-News/Fifa-Demands-Evidence-Of-Alleged-Bribery-From-Caribbean-Football-Union---Sky-News-Sees-Letters-Sent/Article/201106116006895?lpos=World_News_Top_Stories_Header_2&lid=ARTICLE_16006895_Fifa_Demands_Evidence_Of_Alleged_Bribery_From_Caribbean_Football_Union_-_Sky_News_Sees_Letters_Sent

http://www.guardian.co.uk/football/2011/jun/07/fifa-mohamed-bin-hammam

http://www.pressassociation.com/component/pafeeds/2011/06/09/witnesses_speak_out_on_cash_gifts_1?camefrom=sport-news

http://soccernet.espn.go.com/news/story/_/id/927141/surinam-president-reveals-cash-%27gift%27-from-fifa?cc=5739

http://www.sport.pl/pilka/1,64946,9758910,Pilka_nozna__Prezes_pilkarskiej_federacji_Surinamu.html

do góry