Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupcyjny kryzys na Łotwie

Postępowanie z podejrzenia o korupcję wszczęte względem jednego parlamentarzysty przerodziło się na Łotwie w kryzys polityczny. W jego efekcie prezydent zapowiedział rozwiązanie parlamentu.

W dniu 26 maja KNAB, czyli Biuro Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji, miejscowy odpowiednik CBA, w wydanym komunikacie poinformowało o wszczęciu kroków karnych względem kilku funkcjonariuszy państwowych. Podejrzani oni są o pranie pieniędzy, bierną i czynną korupcję, nadużycie stanowiska oraz wyłudzanie zwrotu podatku, jak również złożenie fałszywych deklaracji majątkowych.


Biuro oświadczyło, iż zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że osoby te, piastując jednocześnie funkcje publiczne, zasiadały we władzach szeregu spółek handlowych, czego zabraniają  krajowe przepisy antykorupcyjne. Ponadto, jedna z tych osób, która obecnie jest parlamentarzystą, wykorzystywała posiadane wpływy polityczne do podejmowania rozstrzygnięć prawnych korzystnych dla przedsiębiorstwa, którego jest faktycznym właścicielem.

Kto jest głównym podejrzanym wyszło na jaw, gdy KNAB zwróciło się do władz łotewskiego Sejmu o możliwość dokonania rewizji w posiadłości chronionego przez immunitet parlamentarzysty. Okazał się nim Ainārs Šlesers, znany w kraju biznesmen i polityk, były wicepremier i minister transportu oraz burmistrz stołecznej Rygi.

Tego samego dnia, w którym Biuro poinformowało o swych działaniach, Sejm odrzucił wniosek KNAB o pozwolenie na przeszukanie domu Šlesersa. Decyzja ta pociągnęła za sobą bezprecedensowe kroki ze strony prezydenta kraju, Valdisa Zatlersa. W wygłoszonym trzy dni później telewizyjnym orędziu oznajmił on, iż w obliczu sytuacji, w której parlament broni partykularnych interesów pojedynczej osoby wbrew interesowi publicznemu, odmawia zaś współpracy z wymiarem sprawiedliwości, podjął on decyzję o rozwiązaniu funkcjonującego raptem od 7 miesięcy Sejmu.

Łotewska konstytucja przewiduje, iż prezydencka decyzja, by nabrać mocy wiążącej, musi uzyskać potwierdzenie w powszechnym referendum. Jednakże w przypadku, gdy obywatele opowiedzą się za nieskracaniem kadencji parlamentu, to Zatlers będzie musiał opuścić zajmowany fotel. Komisja wyborcza wyznaczyła referendum na 23 lipca.Źródła:

http://www.knab.gov.lv/en/knab/news/article.php?id=326394

http://www.reuters.com/article/2011/05/28/latvia-idUSLAN86575220110528

http://www.reuters.com/article/2011/05/30/latvia-parliament-idUSSAT00927020110530

http://www.presstv.ir/detail/182222.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ain%C4%81rs_%C5%A0lesers

 

 

do góry